Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Azafran_de_moriscos Momofuku_Andō Arroyo_tapebicua Helianthus_florenza Arturo_Squella_Ovalle Auguste_Francois_Marie_Glaziou Asociación_de_Fútbol_de_Corea_del_Norte Hagalo_Usted_Mismo_(album) Andalucía-CajaSur Huevo_endiablado Hermolaus Hermione_trewiana Himno_nacional_de_Irlanda Gueorgi_Zhúkov Asbjorn_Morthens Humeral Ananievski Antiguo_Hospital_Psiquiátrico_de_Santa_Águeda Aristolochia_loriflora Andre_César_Vermare Autobuses_de_Lerida Horace_Grant IPSS Aura_Dione Asamblea_Nacional_de_Niger Antonio_Gomez_(desambiguacion) Hullas_del_Coto_Cortes Arcumeggia Armenia_Township_(Pensilvania) Arquidiócesis_de_Hanói Apis_(Constelación_de_la_abeja) Androsace_lactea Antonio_Cortaire_y_Terreros Hermandad_de_la_Santa_Vera_Cruz_(desambiguación) Area_común_de_seguridad Henrich_von_Kleist Morales_de_Campos_(Valladolid) Hoolock_leuconedys Hollola Hüttlingen_(Turgovia) Arima_buai Anna_Nagata Aplicaciones_de_mensajería_instantánea_multiprotocolo Ministro_de_Relaciones_Exteriores_de_Ecuador Anthornis_melanocephala Higinio_Carrocera Hellerochloa Mongolia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Calgary_1988 Así_como_eramos Autobús_híbrido_electrico Hugh_McColl Anthony_Delaplace Gustavo_Adolfo_Navarro Asociacion_de_Familiares_de_Fusilados_de_Navarra Historia_de_las_objeciones_y_criticas_a_la_teoría_de_la_evolución

html map