Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bruxelles_Hal_Vilvorde Carlos_Garcia_Cortázar CSS-2 Captain_Gordon Base_marambio Centenario_de_la_Independencia_de_México Catedral_de_Valencia_(España) Campo_corto Campeonato_sanmarinense_de_fútbol Binaural_(álbum) Carbó_(Sonora) Brocciu Calao_de_cuello_rufo Centre_National_d'Études_Spatiales Casa_Reginald_M._and_Constance_Clotfelter_Row Brahman_(deidad_hinduista) Caroteno C.G.Costa Casa_Molinero_de_Las_Bellostas Cerro_Gimenez Boeing_KC_97 Barrio_del_Pilar_(Fuencarral-El_Pardo) CTD_Galvarino_-_Sename CM-1008 Bandera_de_Armenia_(Colombia) Ceremonia_de_apertura_de_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Campeón_de_Peso_Mosca_de_UFC CESCR_OP Bartol_Kašić Capitan_Marvel_III Capitulos_de_Cosas_de_casa Calotes Bunthe_Kuh Benjamin_libet Biscutella_brevicalcarata Campeonato_Metropolitano_1978_(Argentina) Batalla_de_Shigeno Baza Bhagavata_puraṇa Casiornis CB_Mérida BBVA_Chile Bertrand_Gille Banda_Lorentziana Cerdido Bandas_de_sonido Bárbara_Blomberg Carex_ovalis Calodromius_bifasciatus Billawar Canyada_de_Beric Cereza_ácida Britisches_Freikorps Ben_gazzara Bundesnachrichtendienst

html map