Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cumbia_Rock_Chilena Duboscquellaceae Domus_Municipalis Dialeurodes_greenwoodi Dwight_(Nebraska) Almena_(condado_de_Barron,_Wisconsin) Corsario_negro Alfred_y_Corinne_Marie David_Byrne_(político) Discoglossus_galganoi Cultura_de_Rusia Aloe_hyacinthoides_var._guineensis Deportivo_pulpos_de_miranda All_I_See Distrito_2_(condado_de_Webster,_Nebraska) Cordillera_Aleutiana Deseo_(Cómic) Descarga_digital Alex_Grimaldo Ducado_de_Híjar Dora_la_Exploradora Echenay Diseño_de_Interacción Aleksandar_Ignjovski Alemán_(idioma) Crepis_succisifolia_var._mollis Aloe_atherstonei Distrito_de_Lavaux-Oron Delaney_Rudd Crayer Dia_Internacional_de_la_Familia Echinocactus_arachnoideus Copa_Federación_1983 Danilo_Lekić_Španac Descenso_de_la_Primera_División_Mexicana_de_fútbol Alvaro_de_Braganza_senor_de_Tentugal_Povoa_Buarcos_e_Cadaval Dendropsophus_berthalutzae Dracaena_draco Amphistethus_superbus Altísima Desarrollo_Económico Decorsella_paradoxa Copa_Mundial_de_Futbol_Sub-17_de_2003 Cordillera_de_barisan Desayuno_gales Eber_da_Rosa_(desambiguación) D4L_(banda) Correio_da_Manhã Dendritas Dakar_2015 Amnesia_global_transitoria Códice_Nitriense Céntulo_VI_de_Bearn Ducado_de_Plasencia Cúa_crestado

html map