Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nl_wikipedia_org Máximo_pelo_de_agua Nuevo_Espacio Peggy_Sue_Got_Married_(canción_de_Buddy_Holly) Portugal_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2010 Musée_des_Beaux-Arts_d'Angers Museo_de_los_Niños_de_Bogota Nel_blu_dipinto_di_blu Polamalu Paulo_(jurista) Paul_Rogers_(actor) Palacio_del_Conde_de_Gondomar_(Valladolid) Obispo_de_Winchester PFK Platydactylus_chahoua Pokemon_Dimension_de_Batalla Nicolás_Roland Nikolái_Vasilievich_Gogol Niels_Wilhelm_Gade Orxeta_(Alicante) Museo_de_Alfarería_de_Quart Pico_(Metro_de_Los_Angeles) Oides_latielava Pierre_Moinot Pleurodeles_waltl Mylabris_viridimetallica Mycetina_cinctipennis Partido_Socialista_Obrero_Espanol_(Espana) Parque_industrial Paseo_de_la_Ribera Mérida_Unión_Deportiva Philos._Mag._J. Peatones Oco PanDaemonAeon Pavel_Křižkovský Olaguer_Reynals Pantano_de_Ordunte Phyllanthus_trigonocladus Núcleos_septales Northwest_Piscataquis_(Maine) Padé Petzval_(cráter) Palio_(vestimenta) Poltergeist_(película) Paxillus_pentaphyllus PPCD Nepenthaceae Placido_Caamano Pascual_Colomer Paralelo_notable Planet_of_Sound P_O_S_L Planta_de_energía_nuclear_Fitzpatrick Peggy_Hopkins_Joyce

html map