Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Deer_Lodge_(Montana) Dactylispa_agilis Dinastia_Zand De_Graff_(Minnesota) Distrito_de_soraya Alänninges_sång Distrito_de_Rasulov Corporacion_Club_Deportivo_Universidad_de_Concepción Alessandra_Toreson David_Embé Cryptobatrachus Denominacion_de_Origen_Jerez_Xérès-Sherry Copa_Panamericana_de_Voleibol_Femenino_Sub-18 Diccionario_Geografico-Estadístico-Histórico_de_España_y_sus_posesiones_de_ultramar Dólar_de_las_Islas_Caimán Cryptotaenia Distichodus_langi Dignity_(Wilfred) Amy_Adams Daesiidae Algoritmo_de_Cohen-Sutherland Aleksandr_Godunov Alemania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Squaw_Valley_1960 Develtos ECDC Economía_del_hidrogeno Distrito_electoral_de_Indian_Creek_n.º_7 Cristobulo Don_Cornell Cronicas_marcianas_(programa_de_television) Copa_intercontinental_de_hockey_sobre_patines Cuticula_(artropodos) Distrito_electoral_de_Mullen_(condado_de_Hooker,_Nebraska) Día_Internacional_de_la_Preservación_de_la_Capa_de_Ozono E_AC-3 Depilación_brasilena Algarroba_(fruto) DirectConnect Domo_Polideportivo Aligator_chino Corticarina_johnsoni Copa_Macaya Dia_del_animal DNAA Dota Denezé_sous-Doué División_Noroeste_de_la_NHL Desde_mi_sueno_(album) Cp_mérida Ectromachernes_mirabilis Alt_Penedes_Alto_Penedes Crucianella_latifolia_subvar._monspeliaca Eden_Concert Alvaro_Enrique_Mejía_Flórez Edafologicas

html map