Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frederick_Reines Urotinos Trivigno Inembargables Robert_Bylot Municipios_de_Puerto_Rico SUTIMAC Turquia_europea Rodrigo_García_de_la_Vega Universidad_de_Vigo Revolución_científica_del_siglo_XVII Ture_Nerman Municipio_de_Falls_(condado_de_Hocking,_Ohio) GR-12_(sendero_francés) Rubén_Palma SODIMM Glossogobius_giuris Rey_de_los_Romanos Rie_Inou Robert_Magny_Laneuville-a-Rémy Río_Pequeno_Misuri Ruta_Nacional_237_(Argentina) Uros_Predic USAF_Thunderbirds_(desambiguación) Trud_(Krasnodar) Igor_Objetivo_Uikokahonia Ruckinge Reserva_Natural_Cerro_Wawashang Ingenieria_lingüistica Gayomba Ricardo_Miró Rogelio_Martínez Río_Bolshói_Kirzhach Unidad_4_del_Transantiago Ruta_de_Francia Ricardo_Silva_Romero Tres_de_Febrero_(Caaguazú) Russell_Kenneth_Alexander_Martin Unión_Atlético_Zamora Urzúa_Rosas U.t.m. Fuente-Alamo_(Albacete) Gobernación_de_Tafila Ridicule Ryu-kyu- Gentleman_(revista) Ricardo_Hernandez Geranium_dissectum_f_erectum Gloria_Valerin_Rodriguez Rosa_'Radio_Times' Indiscernibilidad_de_los_identicos Giada_de_laurentiis Rise_and_Fall_Rage_and_Grace Rito_hispanico Ruido_1_f

html map