Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reserva_Natural_Costero-Marina_Arroyo_Los_Gauchos Roman_Matito Río_Gor Un_dia_cualquiera_en_Vulcano_S_E_P._3.0 Triple_Play Gastrostomía_endoscopica_percutánea Inmigración_griega_en_Mexico Fray_Jose_Justo_Regis_de_Santa_Maria_de_Oro_y_Albarracin Rock_en_venezuela Industriales_de_Coatzacoalcos Revista_Siegessaule Ukaz Gentleman_(canción) Reparacion_de_guerra Galeguismo Fukushima,_Fukushima Georges_Claes Municipio_de_Shell_Knob SOMACA Ruben_Rios Trixter Gentalyn Impacto_ambiental_de_la_pesca Turbo_Express Rovereto Untitled_1_(A_K.A._Vaka) Truncus_encephali Ruta_Estatal_de_California_174 Indios_dene Revista_El_Gráfico SV-2233 Municipio_de_Buck_Range_(Arkansas) Tu_(grupo_étnico) Ría_de_Ajo Rio_Latarmá G._F._Handel GYBE! Rosiers_d'Égletons Royal_society_of_chemistry Iftikhar_ad_Dawla Glipa_balabacana Rúbrica_(desambiguación) SMS_Furst_Bismarck_(1915) Trigonometría_esférica Reinhardt_Kristensen G_P_Kuiper Iglesia_de_San_Martin_de_Cedofeita Geosynchronous_Satellite_Launch_Vehicle Universidad_de_Bangor Iglesia_de_El_Salvador_(desambiguacion) Gaby_Perez_del_Solar Geranium_pollinense Três_Arroios Tristeza_de_amor Municipio_de_Vidette_(Arkansas)

html map