Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alheira_(geografia) Crack_the_shutters Cárpatos_Occidentales Copan_Galel Crash_Bandicoot_3:_Warped Cyril_M_Kornbluth Cuantificación_uniforme Distrito_de_Los_Morochucos Divisor_de_frecuencia Duque_de_Tarifa Duesme Algebra_lineal_numérica Copa_Mundial_de_Futbol_Sub-17_de_1991 Copeicillo_de_pico_corto Cricqueville_en_Auge Didone_(ópera) Corbera_de_Llobregat Docklands Alexander_McQueen Código_ATC_C08 Diego_Lozano Democracia_Cristiana_(Chile) Deweyville_(Texas) Cryptocephalus_androgyne Dorat Cómplices_(banda) Corazoncillos Drowning_Creek_(Oklahoma) Departamento_Pichi_Mahuida Dispositivos_de_almacenamiento_de_datos Discantus Dia_Nacional_de_Aragon Alfred_Edmund_Brehm Convención_de_Évora_Monte Dos_Hermanas_(desambiguación) Cronología_de_la_historia_LGBT Deportivo_Alaves_"B" Cordoba_CF Alucinaciones_auditivas Cyperus_racemosus Americana_(programa_de_televisión) Alex_Bogomolov_Jr. Daf-2 Cryptanthela Corn_dog Distrito_de_Pucará Alexis_Roland_Manuel DJmag Dercetina_apicata Algoritmo_de_johnson Duque_de_Hamilton Creobroter_episcopalis Desfile_de_horrores Dehesa_de_Romanos Dhofar_Club

html map