Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orlando_City_Soccer_Club_(USL) Playa_de_la_Hipica Pleito_Tabera_Fonseca NGC_2237 OOL Pipile Paropes Plaza_de_los_Héroes_Nacionales_(Malasia) Physoschistura_meridionalis Newsweek Plataforma_educativa Musica_romántica Nacori_Chico Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_nino_Jesús_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Nuestro_Padre_Jesús_de_la_Salud_(Las_Palmas_de_Gran_Canaria) No_Tomorrow Partido_comunista_de_grecia Padre_Suarez Mystromyinae Oratoria_del_calentamiento_global Photinia_daphniphylloides Osterreichische_Post Naruto_Shippuden:_Ultimate_Ninja_5 Personajes_de_El_anillo_del_nibelungo Pantera_de_las_nieves Ovorhangay_(aymag) Pedro_de_Vizcarra Paro_(animal) Oliver_O'Grady Otmar_Hasler Nacho_González Pequenos_Momentos_(cancion) Omloop_Het_Volk Posidipo Phylloderma Partido_Los_Verdes Pinus_eldarica Organizacion_territorial_de_Argelia Pantano_de_Barrocal_do_Douro Paul-Louis_Cyffle Parador_de_vilalba Osvaldo_Capaz_Montes Pedagogia_critica Partido_judicial_de_Morón_de_la_Frontera PDVSA_Centro_de_Arte_La_Estancia Polideportivo_José_Maria_Vargas Pimelodella_hasemani Natacha_Régnier Oupia Plan_de_San_Luis_San_Juan_Guichicovi_Oaxaca Pablo_Mieres Nuevo_START Oi Parlamento_Helenico Myodium

html map