Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Semisopochnoi_Island Torre_Llagostera Torneo_de_Moscu_2011 Soy_un_pobre_granaíno_(colombiana) Sedes_sapientiae San_Damiano The_Climb_(song) Transtiber Shaumián_(desambiguación) Springtime_II Sparc64 Salida_push_pull Steve_Border Todo_noticias Tecla_command Shymkent Selección_de_basquetbol_de_Lituania Superliga_de_Malasia Sofia_de_Borbón_Ortiz Tithymalus_mariolensis TV2_(Hungría) Sylvia_Tomcalova Saint_Hilaire_sous-Romilly Stálino Simon_Metafraste Superligaen Soul_Edge Supercopa_Efrain_Martínez_Fajardo Segunda_División_Profesional_2012 Supercopa_austríaca_de_fútbol Sangüeso Stenocactus_albatus Stephen_J_Dubner Salvador_Sanchez-Teran Sal_de_zeise The_Blues_(álbum) Saturnino_(novela) Tillaberi_(departamento) Tetrardisia_fruticosa Stephanolepis_cirrhifer Sinfonia_n._30_(Haydn) Serapias_spiralis Syndicate Tragemata Schottlaender Shakhter_Karagandy Señorio_de_Palos_de_la_Frontera Sophia_Margarita_Viktoria_Frideriki Tour_de_Ijen The_Legend_of_Zelda_Ocarina_of_Time_Master_Quest Simeon_Bekbulatovich Sveti_Križ_Začretje Slup_Drugi Skinnera Saus,_Camallera_i_Llampaies

html map