Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

American_Society_of_Clinical_Oncology Curnera Demografia_de_Venezuela Dermot_Ahern Dia_internacional_contra_la_homofobia Dictadura_cívico_militar_de_Uruguay_(1973-1985) Costa_de_Araujo Currie_Cup_(waterpolo) Decreto_de_expulsion_de_los_judios Cunheira Distribución_complementaria Dinosaurio_aviano Driver:_Parallel_lines Crowheart_(Wyoming) Américo_Jr Duma_Imperial_de_Rusia Alessano Cárcel_Modelo_de_Barcelona Crassula_albanensis Allium_tenuifolium Crustaceana Aluvión_de_la_Quebrada_de_Macul Alerce_hibrido_de_Dunkeld Dikran_Tchouhadjian Cárcel_de_Sierra_Chica ELA_STV Cory_Lee Diabrotica_buqueti Discografia_de_Motley_Crue Distrito_de_quimper Damolandia Drakensbergianella_rudebecki Copa_Perú_2014 Alizé_Cornet Danza_de_la_pluma Donald_Tosh Discurso_del_Estado_de_la_Union_(Estados_Unidos) Distrito_de_Pedasí Corymbis Crenidorsum_micheliae Convento_de_Santa_Rosa_de_Ocopa Alexander_Farfán Aleurolobus_onitshae Alley_Mills Cuarta_Cumbre_del_Grupo_BRICS Convento_del_Carmen_(Barcelona) Ecuador_terrestre Cuentos_de_Eva_Luna Desarreglo_miocardico Cote_des_Neiges–Notre-Dame-de-Grâce Cónclave_de_octubre_de_1978 Echinopsis Cultura_arqueológica_de_Gandhara DVB_T2 Diario_Oficial_de_la_Generalidad_Valenciana

html map