Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Steven_Peregrin_Took Saint-Camille The_Screen_Behind_the_Mirror The_Penguins_of_Madagascar_:_The_Videogame Terminal_de_Omnibus_de_Cordoba Superliga_de_futbol_femenino_2009/10 Segunda_batalla_de_Ypres Tojikfilm The_Real_Americans Sig_Ruman Selva_Lacandona Tratado_de_Bromsebro Sindrome_de_Di_George Tornados_de_Buenos_Aires Tithymalus_gaillardotii Saléchan Sinopec Seafight Tomas_Marín_González_de_Poveda Synchrolift Selección_de_fútbol_de_Chuuk Tales_Don't_Tell_Themselves Santiguar Telemadrid_HD Thiago_Camilo Satyabhāmā Sir_Leigh_Teabing Thomas_Bérault Sistemas_presidencialistas Salmonidos Siarhey_Kisliak Safonov Sam_Perkins Saxifagia The_Talisman_Ring Tierra,_la_pelicula_de_nuestro_planeta The_Inc Sambulaguán Terremoto_del_Oceano_Indico_(2004) TACV Solidaridad_(sociología) Salmón_rosado Síndrome_de_Sezary Tired_of_Waiting_for_You Saint-Denis-de-Jouhet Star_Wars_Jedi_Starfighter Trasmallo Sitio_Histórico_de_la_Alpujarra_Media_y_La_Taha Termoarcilla Todd_Nauck Salman_Rushdie Sainte-Vaubourg Succubus Segunda_Division_de_España_1992_93 Tetracarbonilo_de_niquel

html map