Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ohad_Knoller Neolucanus_sinicus Porvenir_(Buenos_Aires) Okamejei_philipi Nantes-en-Ratier Nedbank ORT_Uruguay Palacio_de_ihlamur Nägeli Noyant_la_Gravoyere Pablo_Guillermo_Schoklender P.S.Wyse_Jacks. Pluma_en_Ristre Otis_McAllister PWR Pecarí_quimilero Nairovirus Piojos Parque_nacional_Arroyo_Reliance Nikolai_Berdiayev Port_Natal Niña_prodigio Peñaflor Obsesión_(canción_de_Aventura) Nigidius_sukkiti Operación_Hidalgo OmniMech Planctostomatinae Paris-Roubaix_1939 NGC_1990 Operación_Rosa_Rosa Playa_de_El_Regatón Niño_salvaje_del_Aveyron Opelgang North_Jersey Obispo_de_Mondoñedo Pablo_Mieres Palacio_de_la_Cultura_(Managua) Philip_S_Hench Pere_de_Coma Periferia_de_Macedonia_Occidental O_le_ao_o_le_malo Nomeclatura_de_los_hidracidos Paulus_Kruger Pelodytes Paz_Fernandez_Felgueroso Orchesia_austrina Phratora_purpurea Papel_masticado Portela_(Arcos_de_Valdevez) Museo_Municipal_de_Chiclana Panela Nikolái_Rimski-Kórsakov Pfizer,_Inc. Piet_de_jong

html map