Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Provincia_de_Reggio_Emilia R_D._Laing Maccus_mac_Arailt Loxahatchee_Groves Miguel_Ricardo_Alava_Esquivel Media_art Gravina_(1881) Graciela_Daniele Raiden_(Mortal_Kombat) Masía_Freixa Menneus Rangers_de_Whitcomb Priapula Luxeuil-les-Bains Rasgo_fonético Llanerch-y-medd Línea_118_(colectivo) Marcos_Malavia Programa_do_Jo Marcha_de_la_Resistencia Rafael_Tasis_i_Marca Línea_1_(Metro_de_París) Primera_Division_de_Espana_1973_74 Merluza_argentina Luis_Bernardo_Lusquinos Mazieres Manuel_Dicenta Region_del_Norte Pueblonuevo Materiales_ablativos Primera_division_española_1982_83 Michael_Elwyn Primera_fila Raúl_Jude Loki-Fögrufjöll Primaria_republicana_de_Kentucky_2008 Punto_de_articulacion Luciano_siqueira_de_oliveira Proceso_isocoro Los_4_Fantásticos Miguel_de_la_Espriella Manuel_Dominguez_Hernandez Maria_Neira Premios_de_canarias Purpureostemon Presidente_de_Ruanda Provincia_de_Copiapo Maria_Emilia_Casas_Baamonde Longueira Medios_de_Comunicación_de_Peñalolen Provincia_fitogeográfica_Pampeana Region_del_Biobio Lockheed_C_130_Hércules Maximiano_Marquez_Orozco Ramal_de_Aveiro

html map