Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Festuca_tenuiflora Fisica_aristotelica Ejército_Republicano_Irlandés Forbestown Elecciones_autonomicas_madrileñas_del_25_de_mayo_de_2003 Eva_Forest Following_the_sun Estación_de_Tolosa-Centro Federacion_Fajardina Eduardo_Gilberto_Perret_Vuagnoux Escudo_de_navolato Elección_legislativa_de_Francia_(1981) Flaxville_(Montana) Eupatorina_sophiifolia Escudo_de_Chipre Eduardo_Vázquez Franken_Fran El_Diario_Austral_de_Temuco Foreland_Norte_y_Sur Federación_Libanesa_de_Basquetbol Estación_Cañada_de_Gomez Francisco_de_la_Torre_(compositor) Ellobium Estadio_Municipal_Nicolás_Chahuán Ertugrul Exhibición_Nacional_Estadounidense_de_1959 Euphorbia_arsenariensis Epicauta_tenuilineata Ernesto_Diaz_Espinoza Emmanuel_Sarki Etruria_Stoke_on-Trent Elena_Paparizou El_filosofo_de_Guémez Eva El_diario_de_el_Chavo_del_ocho Enorme_(album) Engine_Sentai_Go_onger:_Boom_Boom!_Bang_Bang!_GekijōBang!! Eduardo_Sivori Fernando_Araújo Efraim_Sneh Efecto_Pioneer Elevador_do_Lavra Elsie_Franklin_Guimaraes Fonología_del_ido Fernando_Manuel_Fernández_Martín Eugene_Galeković Formosa_(departamento) Fernando_II_de_León Explicación_de_los_dichos_del_Señor Ficus_pendula Estigma_(botánica) El_susto_que_Pérez_se_llevó Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_1987 Feldstonia F.C._Vostok

html map