Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Locutus Lota_(Chile) Provincia_de_Misamis_Oriental Ramón_Echagüe_y_Méndez_Vigo Graciliini Línea_LP_(Interurbanos_Lérida) Manuel_Summers_Rivero Mas_Barato_por_Docena_2 Público_(diario_portugués) Mariku_Ishtar London_Lightning Graveron_Sémerville Manduca Microrregión_del_Vao_do_Paranã Madhava_of_Sangamagrama Marta_Calamonte Raión_de_Dzyarzhynsk Gonianthes Miguel_Anxo_Murado_López Mario_Kart:_Super_Circuit Maria_Entraigues Premiá_de_Mar Gonypetella_ivoirensis MasterChef_Junior_(España) Medrano_(España) Meilhards Regar_Tadaz_Turzunzade Mariano_Roca_de_Togores Prince_of_Wales_Country_Club Psorospermum Provincia_de_sullana Puente_de_Mitheithel Ramón_Ortiz Mercedes-Benz_in_motorsport Los_Guardianes_de_la_Galaxia Real_Club_Deportivo_Oviedo Los_diamantes_son_eternos Provincia_de_Poni Pseudalaemon_fremantlii Rebelion_Jordanista Lykstad R_O_O_T_S. Marcos_Velasquez Pueyrredon_(Subte_de_Buenos_Aires) Quad_City Miguel_Ángel_Carreón Mamiferos_de_la_Península_Ibérica Los_violentos_de_Kelly Gobierno_y_administracion_de_Andorra Magyarpeterd Menesteo Maria_Jesús_Vásquez_Vásquez Raul_Hellmer Mesembryanthemum_acinaciforme R.C.D.

html map