Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_Tuejar Baigorria_(provincia_de_Santa_Fe) Buxieres_les_Villiers Catálogo_de_estrellas Catastrofismo Blagovéshchenskaya Bajo_la_metralla Baldos Botija_(Cáceres) Bucerotidos Caval.-Sm. Carmelo_Navarro Chandra_Suresh Brigada_Mixta Basílica_de_santa_cecilia_en_trastevere Baño_de_hormigas Bruce_Drake Casa_de_Pérez_Villaamil Cachoeira_de_Goiás Casimiro_Marcó Carga_de_Planck Canonigos_regulares_de_san_Agustin Balotaje Ceroctis_phalerata Batalla_de_Carrizal Castillo_de_Osma_(Burgo_de_Osma) Carex_elegans Boissise-la-Bertrand Biocron_(Paleontología) B.c._ferries Cadena_nacional_(programa_de_televisión) Batalla_de_Montgisard Balón_de_Oro_2010 Bahia_inglesa_(vancouver) Baix_Penedès_Bajo_Penedés Centrolene_guanacarum Bonifacio_i_de_saboya Bardín Año_1702 Carmen_Martínez_Ten Calle_23-Avenida_Ely/Court_Square_(estación) Caña_de_India Calceolaria_calycina Caliche_(linguistica) Blanca_ibáñez Capítulos_de_Cuentame_cómo_pasó Carlos_Schlieper Carolina_Urrejola Cabo_Farewell BitTorrent_(compañia) Campaña_del_Adriatico_(1807-1814) Biatlón_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Squaw_Valley_1960 Año_795 Cante Bennington_(condado_de_Bennington,_Vermont)

html map