Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eugène_Isabey Euphorbia_hartwegiana Evette-Salbert Fases_del_sueno Examen_BIR Estudios_Marvel Eiko_no_Saint_Andrews Ford_Focus_Electric Eldin_Karisik Einar_Diaz Estación_Tiradentes Fernan_Nuñez_de_Temez Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_1975 Fiat_600_Multipla Eunice_Kennedy Estación_San_Francisco_De_Bellocq Fiesta_provincial_del_bricelet Enfermedad_de_Carrión Final_Fantasy_IV_Advance Emeli_Sande Estación_de_Playa_y_Grao_de_Gandia Epidemiologia_de_la_esclerosis_múltiple_en_Espana Fernando_Marquez_(futbolista) Elba_(rio) Elecciones_estatales_de_Guanajuato_de_2009 Eurypegasus Estadio_Oscar_Quiteno Fornacales Fenómeno_El_Nino Estadio_Carlos_Iturralde_Rivero El_último_concierto Escudo_de_la_provincia_de_alicante El_trono_del_norte Feria_de_Portobello El_señor_Bliss Fermentación_en_medio_sólido Escandalo_en_Bohemia Elecciones_generales_del_Perú_de_2006 Facultad_de_Letras_y_Ciencias_Humanas_de_la_UNMSM Estadio_Ciudad_de_Lanus-_Néstor_Diaz_Pérez Eloxochitlán_de_Flores_Magon_(municipio) Elliptio_angustata Equipo_Argentino_de_Antropología_Forense Ejido_(desambiguacion) Ekin_Cheng Fosfoinositol_3-quinasa Estadio_Municipal_de_La_Linea_de_la_Concepción Florida_(municipio,_Colombia) Elizabeth_Guerra_Vázquez Escudo_térmico_del_transbordador_espacial El_latido_del_miedo Fairmead_(California) Facultad_de_Ciencias_y_Humanidades Fort_Bend_County,_Texas Fiscalia

html map