Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sedum_cauticola Tetraodon_cambodgiensis Sovetski_(Vyselki,_Krasnodar) Sao_Joao_Baptista_(Castelo_de_Vide) Templario_de_tiro Senda_de_los_elefantes_Logrono Saint-Martin-de-Clelles TUBB Tarphius_globosus Soja_hispida The_Definitive_Collection_(álbum_de_Asia) Stay_Together_for_the_Kids Señorio_de_Algarinejo Tosferina Territorios_federales_de_venezuela Sistema_exocrino Tirreno-Adriatico_2008 Torneo_de_Halle_2009 Tamorlán Torres_Abraj_Al_Bait Teoria_de_la_informacion Saltatoria Torneo_de_Triples_de_la_LNB Saco_(Puerto_Rico) Senedyemib_Mehi Slok_Air_International Stanislav_Evgrafovich_Petrov Spyglass_(álbum_de_Kaori_Utatsuki) Territorios_y_provincias_de_Canada_ordenadas_por_población Teodoro_Rafael_Yangco San_Lorenzo_Axocomanitla Saint_Brice_sous-Forêt Stefanía_Fernández_Krupij Szegedi_dóm Scinax_hayii Sellos_de_España_(1998) Torneo_Postobon_2011 Sedum_stellatum Torre_de_la_Rosaleda Sándor_Márai Telenet_Oostende Teoría_de_los_sectores_polares Saprófago Sallavinera Telemedia Trampas_antipersonales Speex Sven_Huber Tommy_Rich Sauvigny-le-Beuréal Sublimadas Tambores_semiesféricos Selinum_archangelica Splashpower Tango_2012

html map