Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tato_Lopez Sierra_de_Camara Seneca,_o_el_beneficio_de_la_duda Sanionia Sant_Llorenç_des_Cardassar Sweeney_Todd_(pelicula) Spiritual Starobinski Sándalo_macho San_Silvestre_de_Guzmán_(Huelva) Tonelada_larga Springhill_(Florida) Sonsorol Siglo_XXXIII_adC Terror_cósmico Sö_107 Sao_Simao_(Goias) Taeniocerus_platypus Saint_Beauzire_(Puy_de_Dôme) Selenografía San_Vitoiro_de_Ribas_de_Miño Serecourt Santo_Tomás_(Estado_de_Mexico) The_best_of_bowie Terrorismo_vasco Themus_hartmanni Symphyostemon Terminator:las_cronicas_de_Sarah_Connor Seleccion_de_futbol_playa_de_El_Salvador Sergei_Stárostin Shturm_2002_Chehov Tradiciones_Peruanas Tarifas_de_congestión_de_Londres Taiko_no_Tatsujin_DS_Touch_the_Dokodon San_Julià_de_Llor_i_Bonmati Thelocactus_schwarzii Sencha_(Biblioteca_JavaScript) Síndrome_miasténico_de_Lambert-Eaton Silvio_Hector_Oltra Torneo_de_Atlanta_2011 Terremoto_de_Puerto_Ángel_de_1999 Serie_1995_metro_de_Londres Sociológica Selección_de_handball_de_Bosnia_y_Herzegovina Teatro_Alameda Seguro_en_Argentina Torneo_Apertura Titiribiseña Tordo_piquinegro Tragala_perro Saputo_Stadium Salamandra_tigre_de_California Seleuco_VII_Cibiosactes Shoot_'em_up Tomas_Bretón

html map