Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Heo_Jeong I-400 Guaraná Arcicollar Henry_Condell Mortadelo_y_Filemon_Bajo_el_Bramido_del_Trueno! Moïta Monumento_de_los_Caidos HMS_Terror_(103) Hermandad_del_Prendimiento_de_Jesús_Cautivo_y_María_Stma._de_la_Salud Ano_bisiesto_comenzando_en_lunes Andrea_Masiello Guardia_Varega Antioquida Anadenanthera_colubrina_var_colubrina Atlas_Libertas Auber_93 Artemisia_vulgaris Ministerio_del_Aire_de_Espana Hythe_(Kent) Heaven_Tonight Averroísta Animación_limitada Monzon_de_Campos Associação_académica_de_coimbra Atari-Go Antikirchnerista He_Said_She_Said Guillermo_Martínez_Ayala Ano_1460 Hai_Quan_Football_Club Himno_de_Sudafrica Ministerio_de_Fomento_(España,_2004-2011) Happiness_(Hurts_album) Ayuntamiento_de_Vilvestre Grumman_XP_50 Gūrīān Avenida_Real_(Belfast) Mordella_moscoviensis Hemibrycon_polyodon Mrs._Trollope Andres_Bermúdez_Viramontes Arctostaphylos_uva-ursi_L. Grupo_Aeroportuario_Centro_Norte_(OMA) Montes_Pentadactylos Muhammad_ibn_Jarir_al-Tabari Atrato Ascleropsis_excellens Arroyo_saladillo_(santa_fe) Arbotante Guardia_Urbana_de_Buenos_Aires Autumn_Leaves_(versión_de_Grace_Jones) I_am_/_innocence Anos_1270_adC Ataque_al_palacio_presidencial_de_Cuba

html map