Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Boedo Rio_Éstige Iglesia_de_Santa_María_del_Castillo_(desambiguación) Roberto_de_Sable Georgi_Lozanov Río_Ilim Unión_cívica_radical Río_Draa Iglesia_de_Santa_Maria_del_Castillo Girls_just_wanna_have_fun_/_Bohemian_rhapsody Municipio_de_Fairfield_(Dakota_del_Norte) Iglesia_de_la_Purísima_Concepción_(Álamos) Rock_cristiano Iglesia_de_Santa_Maria_de_Palacio_(Logroño) Gennes_(Doubs) Ingenieria_de_tráfico Municipio_de_Maple_(condado_de_Ida,_Iowa) Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Ascensión_(Lucena_del_Cid) Ignacio_García_López Urre_Lauquén Gazna SA_19_SA_N_11_Grisom_(_Sistema_2S6_Tunguska_M_Kashtan-M) S4C François_Alexandre_Frederic_de_La_Rochefoucauld_Liancourt Río_Bakir Ruben_José_Suné Ruptura_de_simetria_explicita US_Bombs Municipio_de_Hancock_(condado_de_Houghton,_Míchigan) Indi Universidad_para_los_niños Inmigración_húngara_en_México Muro_de_roda Revolucion_Alfarista Ruta_Estatal_de_California_61 Futuro_(revista_de_Ediciones_Cliper) Rene_Sylva U_Müll_-Doblies Frigia_Segona Ildefonso_Pereda_Valdés République_du_Mali Trosko Frente_Democrático_de_Izquierdas Rio_Abion Rzeczpospolita_(desambiguación) Reimundo_Patiño Municipios_de_Cantabria Municipio_Aristides_Bastidas_(Yaracuy_Venezuela) Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_las_Nieves George_Frampton Rockport_Massachusetts Trofalaxia General_Capaz Robert_Cloughen Global_asax

html map