Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jürgen_Trittin Ligue_1_1957-58 Iván_Rosado Lista_de_botánicos_por_la_abreviatura_del_autor La_Recueja_(Albacete) Lascazeres Jose_Julian_Martí_y_Pérez Jean_François_Fernel La_noche_es_para_mí Jose_Miguel_Echávarri José_Cosano_Moyano La_Madrid Jose_Antonio_Barrios La_República_(periodico) Lenguas_mura-pirahã-matanawí Julio_Alberto_Barroso Jose_C_Crotto LTN Joan_Lindsay Jose_María_Guelbenzu Japonia_striatula Las_desventuras_del_Sheriff_Lobo Jorge_Lizcano_Esperón Kiwis Isidoro_Valcárcel Juan_Carlos_Mendizábal Juan_Ramón_Rivas Judio_Ortodoxo La_Bola_(Restaurante) Kawekaweau Lena_Jeidez Jardín_Botanico_Auchgourish Julio_Cesar_García_Mezones Lindley_Murray Jala Jarls_de_lade Lagarto_(desambiguacion) Juan_Ramón_Lagunilla_Alonso José_Gabriel_de_Armijo Judá_ben_Saul_ibn_Tibbon Las_Aventuras_de_Jimmy_Neutrón:_el_Nino_Genio Labeo_fisheri James_Hall Ismael_González_Núnez Juan_Bermúdez Little_Nemo_en_el_País_de_los_Suenos Kick_Buttowski:_Medio_doble_de_riesgo La_puta_honrada LNBP_2006 Lavaplato Isabelle_Yacoubou Las_doce_caras_de_Eva Kraepelin Josegirl José_Manuel_Parada_Rodríguez

html map