Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Primera_Guerra_Anglo-Afgana Ramon_Mendoza Grand_Camp_(Sena_Maritimo) Microrregião_Serrana Pseudozonitis_vaurieae Luxemburgo_(desambiguación) Miguel_Ángel_Yunes_Linares Proyecto_X_(Argentina) Mestizo_(álbum) Macaya_Márquez Medievalistas Manheim_(Nueva_York) Gran_Premio_de_Luxemburgo Ray_of_light Mack_Air Rafelbunyol_/_Rafelbuñol Precondición_libre_más_débil Referencias_historicas_no_cristianas_sobre_Jesús_de_Nazaret Marco_Antonio_de_Dominis MGMT Primera_División_de_España_1933/34 Rana_de_nepal Memorias_de_Idhún,_el_cómic:_La_Resistencia_-_Búsqueda_(2ª_Parte) Presbiterio_(desambiguación) Matrículas_automovilísticas_de_Zimbabwe Manfredo_Camperio Mega_(canal_de_televisión) RIDOC Maruja_Muci Logica_por_defecto Precipitación_(meteorologia) Lula_Da_Silva Maracanazo_de_la_Seleccion_chilena Principado_de_Beloózero Lucho_Borges Luis_de_La_Cerda,_Señor_de_Villoria,_Señor_de_Castrillo,_Ventosilla,_Valtablado,_Cubas_y_Griñon Ramal_Carhué_-_Rivera_-_Doblas Louis_Van_Geel Reaccion_elemental Pérez_de_los_Cobos Primera_Division_de_Espana_1980_81 Puyā Matt_Sharp Proto-celta Lugné-Poë Localidades_de_Appenzell_Rodas_Interiores Graciela_Tenenbaum Purchena Marquesado_de_Alventos Marina_Argentina Marinero_en_Tierra Luis_Alberto_Salcines Presupuesto_de_defensa Reagrupacion_de_Fuerzas_Democráticas Quercus_baetica

html map