Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Comunidad_de_aglomeracion_de_Toulon_Provence_Mediterráneo Albany_(Ohio) Vila_Nova_da_Telha Comando_de_Aérodromo_E_(v)_214/XII Ajetes_silvestres Viviendo_Atrévete_a_sonar Alang Como_ama_una_mujer_(álbum) Adrian_De_León Condado_del_Monte Zona_metropolitana_de_san_luis_potosi ATP_Tour_World_Championships_1998 Come_On_Over_(cancion) Víctima_de_la_moda Ciudad_del_Niño_(estacion) Club_Valladolid_Deportivo Alan_L._Bean Albalat_de_la_ribera Waldweistroff Aireacion Virgen_de_la_Encina_(Baños_de_la_Encina) Ciclocrós Circuito_Luján_de_Cuyo Villahermosa_del_Río_(Castellon) Valladolid_(Valladolid) Columbia_South_Carolina A_corazon_abierto_2_Temporada Vivant-Francois_Vienot_de_Vaublanc Ahora_(album_de_Pedro_Aznar) Abdelnasser_Ouadah Clasico_de_la_Araucanía Adela_e_Irmina Valnalón Comarcas_historicas_de_Cataluña_Norte Zenphoto Albalate_de_Zorita Vallisneria_bulbosa Conjunto_Habitacional_Brasil_y_Matheu Adoracion_de_los_Reyes Aeropuerto_Internacional_de_St_Petersburg_Clearwater Comunidad_de_ciudad_y_ciudad_de_Ávila Comando_de_Aérodromo_A_(o)_29/VII Comunidad_de_villa_y_tierra_de_Ayllón Claytonia_multicaulis_var._robusta Venas_arciformes_del_rinon Cherokee_Strip Aizoon_canariense_var._denudata Chelo_Alonso XLIX_Festival_Internacional_de_la_Cancion_de_Vina_del_Mar Clorindo_testa William_Charles_Wells Abelardo_Estorino_López Aegiphilaceae Constante_de_faraday Aeropuerto_Jose_Maria_Cordoba

html map