Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liturgusa_actuosa Jose_García_Traid José_Ramón_Cossío_Díaz Jose_María_Sánchez-Silva_y_García-Morales Linea_2_del_Metro_de_Guadalajara La_Navidad_de_Bob_Esponja Las_7_señales_del_apocalipsis Khalid_bin_al-Walid Jose_María_Fascio Jean_Fleury José_Maria_López_Mezquita Ley_de_la_atracción José_Soto_Galindo La_Barre_de-Monts Liga_Sanjuanina_de_futbol Jaume_Collet_Serra Juzgados_de_primera_instancia_en_el_Peru Lam_Hung José_Maria_Dusmet_Alonso Julian_Padrón Las_aventuras_de_Jimmy_Neutron_el_niño_genio José_(padre_de_Jesus) La_Piedad_(Botticelli_Milán) Liga_Ocampense_de_fútbol Latas_de_sopa_Campbell Kone Kalpeni Invasion_de_Normandia Jenny_and_the_Mexicats Karl_von_Adolph_Morlot Juan_Benayas_Sánchez Jennifer_Dahlgren Lenin_(Vladimir_Ilich_Ulianov) Leandro_Torres Kandyosilis_shimomurai Laudelino_Mejias Jupiter_XLIII Jose_Maria_González_Garcia José_Joaquín_Olmedo Leekfrith K._Beringen_Football_Club Lakeside_Club_de_Remo_Mexico La_tentacion_de_Cristo_(Botticelli) Liga_Nacional_de_Guatemala_1979/80 Joto-ku_(Osaka) La_Creuse Iván_Sepulveda Liga_Postobón_I_2010 Juan_Bussolini Julio_González_(deportista) Joséphine_de_Beauharnais Jesus_María_Rodríguez Lenguas_baltoeslavas Italia_del_Centro James_Dunwoody_Bullochl

html map