Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Piedra_rúnica_de_Istaby One_Take_Radio_Sessions Obispado_Castrense_del_Peru Orden_al_Mérito_de_la_República_Italiana Populus_nivea Pizza,_birra,_faso Paradoja_de_fermi Nesidiochernes_maculatus Nueva_Visión Pampas Phantasy_Star_IV:_The_End_of_the_Millennium Pasaje_de_Fromveur Ochodaeus_tuberculicornis Piedra_de_Rosetta Pedro_Gil_Mazo Partido_Socialista_de_Galiza Nestor_Majnó Peninsula_Balcanica Paraplasmo Perninae Naoto_Kan Plata_(II) Myagrum_hispanicum Orientado_a_objetos Othello_manga Pittsbourgh Paracanthobrama_guichenoti Padres_jesuitas Pobre_Rico_._Pobre Museo_de_la_Cuchilleria_de_Albacete Política_de_un_niño_por_pareja Peripatetica Operacion_Opera Nuevo_Redondo Neurocarpum_racemosum Ombella-M'Poko Neomordellistena Pedro_Ponce_de_León_(m._1387) Paco_Vidarte Oreshak_(Lovech) Now_or_Never Obispado_de_Cordoba Mérgulo_atlántico Papa_Sixto_V Need_for_Speed_2:_Hot_Pursuit Percentil_de_bebés Nijmegen Nyctibatrachus_sanctipalustris Pacificanthia_downiei Perez_Piñero Mystical_Ninja_Starring_Goemon_(Game_Boy) Parisazo Pascual_Marquez NGC_6302 Porthidium_ophryomegas

html map