Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chesterfield_(Tennessee) Conde_Nast Compendium_of_chemical_terminology Columna_de_la_victoria_de_Hakenberg Yahya_ibn_Al-Hakam_Al-Bakrī Computer_and_Video_Games Xerochrysum_papillosum Villedieu_les-Poêles Virgen_de_la_Sierra Yacimiento_icnológico_del_Barranco_del_Randero Varilla_de_oro Chlorarachneas Vestur_Húnavatnssysla Citidina_trifosfato Wihelm_Gliese Clarkeasia_parviflora Contra-maniera Abu_l_'Atahiya Aarón_Padilla_Mota Comunidades_Autónomas_de_Espana William_Turner_Walton A_B_Quintanilla Chizito_Winograd Willard_Van_Dyke Valley-Hi_(Pensilvania) Villar_de_la_Yegua_(Salamanca) Clasificación_de_AFC_y_OFC_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1982 Zorro_de_desierto Westwego Colaspis_ekraspedona Content-SORT Competiciones_matematicas Clermain Como_vive_la_otra_mitad Civry_la-Foret Victoria_(nombre) Clorpromazina Vena_anastomótica_de_Labbé Walter_T_Pattison Condado_de_Howard_(Maryland) Zaréchnoye_(Krasnodar) Wilde_(provincia_de_Buenos_Aires) Albergue_(desambiguación) Abigael_bohórquez Consultoría_Tecnológica Colleville Víctor_Amadeo_II_de_Saboya-Carignano Constitucion_Francesa_de_1958 Xana_(cantante) Ainay-le-Château Comparetti Aeropuerto_de_Presidencia_Roque_Sáenz_Pena Conrado_de_Montferrato Ahi_está_el_detalle Claudio_Valenzuela

html map