Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cultura_magdaleniense Diseño_ergonómico Alicia_en_el_país_de_las_maravillas_(2010) Direccion_de_Investigacion_Criminal_e_INTERPOL_(DIJIN) Cónclave_de_1513 Diocesis_de_San_Jose_en_California Distrito_electoral_20_(condado_de_Monroe,_Illinois) Cueva_de_Risovaca Alikovo Desafío_Levantemos_Chile Davor_Šuker Dasa Donkey_Kong_(arcade_game) Echium_pallidum Dirección_Meteorológica_de_Chile Doctrinas_de_la_Iglesia_Adventista_del_Septimo_Día Coronaria_flos-cuculi Alexander_Chapman_Ferguson Ana_Cláudia_Araújo Copa_Federación_1968 Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_2009 Deus_vult Alonso_del_arco Diego_Gonzalez_de_Iguña División_de_Honor_de_la_Liga_Nacional_de_Béisbol_2012 Distrito_de_dunkerque Douglasita Copa_del_Rey_de_Fútbol_1906 Corona_del_Sacro_Emperador_Romano_Germanico Croisy_sur-Andelle Alfonso_und_Estrella Destruccion_del_habitat Allocuzione_di_Alfonso_d'Avalos Altair_(desambiguación) Cuco_lagartero_de_Cuba David_Silva_(desambiguacion) Diócesis_de_Portugal Ana_Torres_Alvarez Duracion_de_un_partido_de_fútbol Dragones:_destino_de_fuego Distrito_de_iganga Código_duplicado Curatos Diacantha_abdominalis Cymande Amblypharyngodon_microlepis Dana_Wynter Diamond_Head_Classic Amparo_Ochoa Diagrama_de_Moody Dong_Zhiming Cuando_me_enamoro,_se_detiene_el_tiempo Crescencio_III East_Freedom Alfredo_Santiago_Pértile

html map