Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juanito_Pardo_Miranda Jorge_de_Hesse-Darmstadt_(1669-1705) Lake_Park_(Iowa) Lista_de_Episodios_de_Avatar:_La_Leyenda_de_Aang Lapida_de_Vado_Nebira Leo_Sujatovich Jose_Francisco_Pernia Kandavas_novads Instituto_de_Alta_Tecnología_de_Chipre Leocereus_melanurus Isaria Koell. Ixora_merguensis_var._parvifolia Keyczar Jose_Ramon_de_la_Fuente_Morato Kenn_Navarro Kondo_Isami Linea_1_(Cercanias_Tarragona) Lista_de_capitulos_de_Tsubasa:_RESERVoir_CHRoNiCLE La_Tobara Jerónimo_de_la_Escosura Litoria_lorica Juan_de_la_Verta Islas_Bermudas Jose_Maria_Buljubasich Le_Pont_de-Montvert Juicio_de_los_Dieciséis Lapsana_foetida Jimenez_(Mexico) La_morena Jakob_Fugger La_batalla_de_Inglaterra_(película) Integración_a_Media_Escala Li_Chen_Wang La_Lantejuela_(Sevilla) Las_cronicas_de_Narnia:_el_león,_la_bruja_y_el_armario Laib Lista_de_elementos_por_símbolo Jose_Miguel_Furnaro Lana_Turner Legión_de_Super_Heroes José_Maria_Rodriguez_y_Rodríguez José_Cuína_Crespo Limon_×_vulgaris Lineas_9_y_10_del_Metro_de_Barcelona La_cautiva_(pelicula) Juri_Kato Keixeta La_Chapelle-Neuve_(Côtes-d'Armor) Jules_Aime_Battandier Joaquín_Sierra_Vallejo Lepidium_affine Juez_''ad_hoc'' La_huésped Linda_Rosa_Manzanilla_Naim

html map