Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dimayor_1980 Dos_colgaos_muy_fumaos_Fuga_de_Guantanamo Alvaro_de_Bazan,_El_Viejo Cumbre_américa_latina,_el_caribe_y_la_unión_europea Corazón_sangrante_de_Luzón Conyza_leucodasys Alexis_Zárate Alfonso_Maria_Dastis Cuidare_de_Ti Cuenca_TeVe David_Kohon Cucurbita_pepo_var._verrucosa Due Aloe_subrigida Cupamenis_indica Dead_End_Street Dolichos_melanophtalmos Cuquillo EDonkey_2000 Dennis_MacAlistair_Ritchie Cyphella AlterEgo_(álbum) Dialeuropora_portugaliae David_Vanterpool Corazón_de_María_(serie) Corrupción_empresarial EVubuntu Dipavali Coñophytum_speciosum Amigos_X_Siempre_(soundtrack) De_Wolf_Hopper Edición_de_publicaciones Alexander_Belostenny Diagnóstico_genético_preimplantatorio Cultura_de_Islas_Pitcairn Corporación_Universitaria_Latinoamericana Domingo_José_Jerez Cynanchinae Cova_d'en_Daina Cordoba_nicaraguense Distrito_de_le_blanc División-A_2013 Deporte_en_America_del_Sur Digomphia Duende_Verde_II Aleksandar_Pavlovic Corozal,_Sucre_(Colombia) Discovery_(álbum_de_Electric_Light_Orchestra) Cussonia_kraussii Cooleeney Cronologia_de_las_tecnologías_del_vestido_y_textiles Dojinshi Crataegus_diversifolia Edificio_Union_Ferroviaria Cuchador

html map