Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_Santa_María_de_los_Ángeles Rio_Adâncata_(Iminog) Ríos_de_Costa_Rica Ilusion_óptica Roscoe_(Illinois) Fuentesauco_(Segovia) Gestmusic Gastronomía_de_Costa_Rica Municipio_de_Galla_Rock_(Arkansas) Tricholochmaea_sablensis Inicios_del_Básquetbol_en_México Frenois_(Côte_d'Or) Fundación_Suñol Funky_Monks Republica_(desambiguacion) Frente_fluvial_pampeano Murgenthal Incidente_del_vampiro_Mercy_Brown Indicador_de_dirección Gastón_Leva Municipio_de_Cox_Creek Funcion_de_Ackermann SS_Truppenübungsplatz_Bohmen Religión_en_Colombia_Británica Resoviaornis Trica Roger_Byrne Gangnam-gu USS_Iowa_(BB-4) Rod_Derline George_Gordon_(militar) Reinita_dorsiverde Tønder_(municipio) Gekiganger_3 Imeria_serratifolia GQ_(magacin) Relación_antirreflexiva Union_Cristiana_y_Democratica_Union_Libre_Union_Democratica Reserva_natural_Cerro_Wawashang Municipio_de_Jordan_(condado_de_Lycoming,_Pensilvania) Genaro_Carrio Municipio_de_Garborg_(Dakota_del_Norte) Trélévern Republica_de_Osetia_del_Sur Túrov Tío_Aquiles Función_Distribuición_Acumulada Rodolfo_Cerrón-Palomino Represa_de_Paso_Severino Trepatronco_barrado Iman_Califato_Independiente Municipio_de_Marlette_(Michigan) Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Últimos_Dias_en_Malta Ikina Municipio_de_Purdy_(condado_de_Barry,_Misuri)

html map