Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_Námestovo Coronel_Suárez_Polo_Club Deficiencia_de_esfingomielinasa Courtdale Dominae_nostrae Amateur_Radio_Direction_Finding Cultura_de_Afanásievo Copa_Africana_de_Clubes_Campeones_1995 Diacantha_collaris Alicia_del_Reino_Unido Dichopus Distrito_de_Karauli División_de_Honor_Plata_2012/13 Ana_María_Zapata Datil_de_raposa Copa_Ibarguren Dag_Hammarksjöld Echinorhinus Cuthbert_Girdlestone Dorsal_centro-oceanica Derek_Poundstone Alejandro_Zapata_Perogordo E_E_Smith Dorios Economia_de_Togo Dryopsila_virens Demografia_de_Florencia_(Caqueta) Demografia_del_Peru Dierrey_Saint-Julien Día_Internacional_de_la_No_Violencia Cultura_de_Corea_del_Norte Dado_de_doce Ana_Patricia_Botin E_Donnall_Thomas Distrito_Escolar_Unificado_de_Olathe_No._233 Aleuroplatus_mameti Almirante_Kizaru Amilly_(Eure_y_Loir) Copa_de_Cataluna_de_waterpolo_masculino Discografia_de_Savage_Garden Copa_de_la_UEFA_1999-2000 Draft_de_2005 Darwood_Kaye Alfa_Ceti Alia_y_Calera Alfonso_Emilio_Pérez_Sánchez Corchete_de_Dirac David_Reivers Alejandro_Oaxaca_Carreón Destut_de_Tracy Cunninghamia_unicanaliculata Desafio_a_la_muerte Devapur Crédit_uruguay_banco Dammara_australis_var._glauca

html map