Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_Amravati Droides_abeja Doghouse DevHook Anabarilius_alburnops Alisma_menor Cucu Cooper_Car_Company Cronologia_de_OpenBSD Dactylortyx_thoracicus Amarillo_crepusculo Copa_de_la_uefa_amateur Dia_de_la_Independencia_(Estados_Unidos) Copa_Mundial_de_Futbol_de_1970 Cremolobus EL84 Costa_Este_de_Estados_Unidos Digital_Monsters Diocesis_de_Richmond Correa_(Santa_Fe) Diego_y_yo_1949 Alimentación_por_el_suelo Cuacuila Correl Cucarachero_pechicastaño Edificio_villanueva_del_prado Costa_Rica_Skies Ana_Pávlova Copa_Asiática_1956 Alle_(Jura) Economía_en_España East_Grand_Rapids Echinopsis_intricatissima Division_administrativa_de_Vizcaya Departamento_de_Nueva_Granada Ameles_picteti Dr._Hart Economia_de_Cordoba_(Argentina) Crocus_caeruleus Copa_de_la_UEFA_2009_10 Círculo_de_Borgona DBA_(Doctor_en_Administracion_de_Negocios Cyphorhinus_thoracicus Alpujarra_Granadina Dialogo_entre_Atahualpa_y_Fernando_VII Diplopappus_filifolius_var._teretifolius Alfred_McGuire E-Bus Cyprinodon_longidorsalis Distrito_arqueológico_Offshore_Reefs Convolvulus_floridus_var._virgatus Alía_(Caceres) Dmitri_Kharine Dead_Space_(serie) Cuenca_de_México

html map