Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eugenio_Prieto_Álvarez El_bembe Felix_Barrachina Federación_Helénica_de_Fútbol Expedición_de_Gutiérrez-Magee Ferenbalm Elecciones_generales_de_Espana_de_1979 Eumeces_schneideri Euchlaena Escudo_de_kenia Fornicium_carthamoides Estadio_Luna_Park_(Buenos_Aires) Francisco_I_de_Conti Eje_de_abscisas El_taller_del_herrero Euphorbia_megalallantica_subsp._briquetii Eichler En_vivo_(album_de_Serú_Giran) Federacion_Nacional_Autonoma_de_Futbol_de_Honduras Festival_Sacro_Ritual_de_Riogordo Elodes_holgeri El_País_(Colombia) El_acorazado_Potemkim Fed_Cup_1998 Encarnación_de_Diaz Faro_de_La_Plata_(Pasajes) Fortaleza_de_Molina_de_los_Caballeros Ephedra_vulgaris Equinoccio_vernal Elecciones_municipales_de_Guayaquil_de_2014 Estonio_meridional Fort_Stevens Enneanectes_pectoralis Ermita_de_Santa_Bárbara_(Soria) FIB_(festival) Fotografico El_tren Final_de_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_Sub-17_de_2011 Estado_Islamico_del_Afganistan Faro_tactico Encierro_de_San_Fermín Estacion_de_Sabadell_Norte Enjo_kosai Emblema_aeronautico_militar_de_nacionalidad Estación_de_Liceu Esmaltista Ficus_tecolutensis Estadio_nacional_de_chile Extremidades Eugen_Berthold_Friedrich_Brecht Es_mentira Flavia_Domitila_la_Menor F.C.G.S.M. Estacion_de_Fontsanta-Fatjo Euthalia_merta

html map