Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Demografía_de_Costa_Rica Aloe_bussei Amir_Waithe Daniel_Leslie_Brandt E-290 Cádiz_Club_de_Futbol Da_Maiano Dinastia_Manchu Distrito_2_(Barcelona) Alonso_Hernández_del_Portillo Dissolena Dennis_Vanendert Cuerda_vibrante Corazón_(órgano) Copa_Mundial_de_Fútbol_Sub_17_de_1985 Dendrobenthamia Distinción_analítico_sintética Cymbidium_niveomarginatum Dhuri E.W._Dijkstra Dia_de_las_Américas Dejan_Tomašević Cottea_pappophoroides Aleuroclava_tentaculiformis Douro_(subregión) Domingo_de_bonechea Cornelius_Hawkins Almazán_(Soria) Douglas_Trumbull Dinastia_Piast E214 Córdoba_de_La_Nueva_Andalucía Distrito_de_pichari Alondra_(Telenovela) Eakles_Mill_(Maryland) Dirección_de_Tránsito_y_Transporte_(DITRA) David_Archuleta_(álbum) Cynosurus_neglectus César_Augusto_Lequerica_Delgado Coup_de_torchon Darío_Barrio Copa_Hopman_2003 Dotto!_Koni-chan Drools Cynopterus Alligny_en_Morvan Daimon_Hellstrom Convenio_internacional_para_la_seguridad_de_la_vida_humana_en_el_mar Daniel_E._Salmon Amara_pseudocommunis Alvaro_Palomino_Sandoval Amia_(desambiguacion) Diego_de_Ordás Cultura_normando-árabe-bizantina Amélie_les_Bains-Palalda

html map