Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tiempo_Unix Subotai Tomas_García_Sampedro Sing_Tao_FC Stefano_Grondona Sinfonía_n_º_20_(Haydn) Stoffel_Vandoorne Serguéi_Lázarev Sinai_(Dakota_del_Sur) Svefn-g-englar Tratados_de_Ciudad_Juárez Tierra_Amarilla_(Nuevo_Mexico) Solanum_indicum See_Saw Tosho_gu San_Miniato Semana_de_Cine_de_Medina_del_Campo Stepping_Out San_Pascual_(Avila) Sainte_Gemme-Martaillac Tetracerus_quadricornis San_José_de_Apartadó Super_AMOLED Torneo_Apertura_Primera_Division_de_Guatemala_2009 Tampa,_Florida Sedum_rupestre_subsp._elegans Schedonorus_americanus Sugar So_148 Salome_Jil San_Damian Sery-lès-Mézières Tabernizada Saint-Palais-sur-Mer Teoria_de_la_imputacion_(Derecho) Schistura_deignani Skeptical_Inquirer Serra_de_Mariola Stalachtis Thomas_Blount_(lexicógrafo) Torreon_de_Fuente_Lámpara St_Vincent_Land_So_Beautiful Teller Sistema_de_Patrullas Terror_(literatura) Tarphius_palmensis Stobart_VK_M-Sport_Ford_Rally_Team Salto_al_vacío Segunda_division_B Tarjetero_flash Sant_Joan_de_les_Abadesses_(Gerona) Saint_Jean_de-Maruejols-et-Avéjan The_Fourth_Avenue_Cafe Teopancazco Tratado_de_Aix-la-Chapelle_(1668)

html map