Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Association_Sportive_de_Salé Haptonastia Hastigerinoides Milmyeon Andrew_J_Wiles Horacio_Casarin Historia_de_la_Región_de_Murcia Mora-Ret. Historias_de_Jóvenes Modelo_erótica Muerto_en_accion Apistogramma_acrensis Anastasio_Ortiz_(militar) Annalen_der_chemie I'm_Going_Slightly_Mad Aurès Asamblea_Regional_de_Sicilia Harry_Potter_and_the_Half-Blood_Prince_(banda_sonora) Aquí_no_hay_quien_viva_(Chile) Ayame_Sōma Andres_Alberto_Vásquez_Moreno Arte_rupestre_de_chongoni Hypostomus_verres Hydra_viridis Hibiscus_liliiflorus Monte_Arabí Guineano-equatorial Ano_311 Higroscopicidad Anatoly_Liadov Anglo_Quebequeses Montes_de_Cameros Antón_Villar_Ponte Arctacaridae Attalomimus Morville-sur-Nied Mohammed_Tanko_Ismaila Mulzencab Monjitas Haworthia_aegrota Moacroton Monasterio_de_Nuestra_Señora_de_la_Defensión_de_Jerez Asociacion_de_Scouts_de_México,_A.C. Hombre_Dragón I'm_So_Young Guillem_Cifre_de_Colonya Guerrero_motos Gubernia_de_Elizavetpol Henry_Milne-Edwards Arielulus_circumdatus Minoa_(Nueva_York) Argenton_les-Vallées Historia_de_la_división_político_administrativa_de_Chile Hermandad_Prerrafaelista Monumentos_naturales_en_Argentina

html map