Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kavango_(región_de_Namibia) Lilium_sachalinense Jeronimo_Arroyo Isafjördur Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Oxford José_Miguel_Guardia La_ultima_legión_(pelicula) Leychert José_Maclovio_Vázquez_Silos Las_Rosas_de_Hércules Juan_Antonio_Ruiz-Casaux Juan_Ignacio_Gonzalez_Ibarra José_Luis_Manzano_(politico) Leptophara La_muerte_no_esta_muerta Kanato_de_Astracán Korean_Basketball_League La_elección_de_Selma John_Maynard_Smith Jose_María_Menéndez_Lopez Jamón_del_pais Kategoria_e_Pare It_Isn't_It_Wasn't,_It_Ain't_Never_Gonna_Be Jose_Aranguren_Roldán La_Maruja Lago_Issyk-Kul Jeux-les-Bard Las_Penas_de_Riglos Julia_la_mayor Lithocarpus_sieboldii Jardines_de_Salustio Inés_Fernandez_Ordóñez Lignières-en-Vimeu José_Joaquín_Pérez_(poeta_dominicano) Italia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sídney_2000 Iterador_(patrón_de_diseno) Lang Lebensborn Litio_hierro_fosfato Jaramilla Kurgán_(Rusia) Juan_"El_Negro" Kohamajima Institucionismo Jorge_Orcaizaguirre Jose_López_de_Letona Kanji Ley_de_Duverger Intervencion_Francesa_en_Tabasco Launchpad Jesús_María_Pereda_Ruiz_de_Temiño Jason_Francis_Kenny José_A._Morales Jose_Mallorquí Juegos_de_rol_tacticos

html map