Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Patrones_de_Velas_Japonesas Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_Relevo_4x100m_Estilo_libre_femenino Paramento_toledano Pirámide_del_vasallaje Phaztron Plano No_te_portes_mal Pala_de_San_Marcos Peyrat_de-Bellac Plateumaris_discolor NAMBLA Octacarbonilo_de_dicobalto Oxido_de_hierro_(II,_III) Nafusa Nematobrycon Poecile_montanus Pantanal_(desambiguación) Observ._Bot._Hort._Dyck. Parroquia_de_Saint_John_(Granada) Pedro_Maria_López_y_Martinez Palais_Royale Nigel_Mansell Platystylis Ojo_del_Canal Photostomias_liemi Pokémon:_Jirachi_Wish_Maker Palacio_Municipal_(Quito) Nebrija P_I. Obra_de_teatro Papa_Jack_Laine Neuland Organizacion_Politica_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Nebulizador Mussaenda_neosootepensis Nitrocompuesto Museo_de_Erich_Kästner Northern_Lights_Playhouse Pedro_Cubero_y_Sebastian Phebalium Neil_Strauss Permeabilidad National_Association_of_Securities_Dealers Parke's_Castle Piloto_(El_Ala_Oeste) Noticias_UNO Palalda Ordenador_central Panagaeides Neonelsonia_ovata Natación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_-_Estilo_mariposa_200m_femenino Músculo_abductor_corto_del_pulgar Oides_margineguttata Museo_Nacional_de_Antropología_(México) Opus_(códec)

html map