Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hermann_Wilhelm_Goering Hwang_ho Hipsometría Guadalupe_(Costa_Rica) Angel_Olivares Monumento_natural_Abra_de_Río_Frío Andrew_Chi-Chih_Yao Mitsubishi_Outlander_PHEV Gráficos_de_volumenes Apocalipsis_de_pablo Atletico_San_Pancho Anna_(Gesneriaceae) Habitats Area_urbana_de_Vinaros_-_Benicarlo Arthrotus_saigusai Herrerías Gàidhlig Gustavo_Yacamán Griselda_Gambaro Antropomorfos Guiaes Antillano I-174 Arquidiocesis_Primada_de_América Monanthemum_acaule Analogia_(biologia) Hielo_rojo Aulonocara_baenschi Grupo_Especial_de_Actividades_Subacuáticas Araguay Atolones_del_Pacifico Heros_efasciatus Monodon_monoceros Movimiento_de_Integración_y_Liberación_Homosexual Hierba_del_riñón Hébertistes Montañas_Calimani Arte_de_los_pueblos_bárbaros Hiedra_común Montreaux Herniaria_hybernonis Morelia_Michoacán Idioma_occitano Horacio_Elena_Romero Apeadero_de_Tancos Guillermo_Rosselló_Bordoy Anteproyecto_(nautica) Armeria_Eskola Hans-Ekkehard_Bob Anthocleista Hector_Calcagno Helianthemum_croceum_subsp._cantabricum Mulazzano Antonello_da_Caserta Autovía_extremadura_comunidad_valenciana

html map