Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francis_Coquelin Fondo_Europeo_de_Inversiones Euphorbia_grosseri El_porvenir_es_largo Francisco_José_Álvarez_de_La_Chica Francisco_Purroy Epicranthes Ermua El_extraño_caso_del_Dr._Jekill_y_Mr._Hyde Estación_de_Barakaldo_(Metro_de_Bilbao) Enneapterygius_miyakensis Estación_de_Kings_Cross_St._Pancras El_tirano_(novela) Esteban_martir Enebro_maritimo Estación_Ferroviaria_de_Aregos Estacion_de_Estación_de_Aravaca Estación_San_Roque_(Córdoba) Ferreira-a-Nova Epreville_en_Roumois Falsilunatia_subperforata Estación_San_Carlos_de_Bariloche Emile_Griffith El_Dia_del_Sol_Negro,_Segunda_Parte:_El_Eclipse Estación_Sörnainen Eduardo_María_Gonzalez-Pondal_e_Abente Elecciones_legislativas_de_Costa_Rica_de_2006 Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos Frank_Domínguez Ermita_de_Guia_(Jerez_de_la_Frontera) Escuela_Thomas_Hardye Francesca_Capaldi Encefalitis_equina_occidental Edward_Clark El_Rastrojo Emex Frankfort_Springs Escudo_de_carolina_del_norte Esvanos El_escándalo_Modigliani Florencio_María_del_Castillo Filtracion_a_vacío Euphorbia_pubescens_var._cantabrica Eixample_(Mataro) Espadanedo_(Zamora) Fleur Estación_de_Universidad Flipmode_Records Esclerofilo Ergástulo Eloino_Nacar_Fúster El_coleccionista_(película_de_2009) Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2014 Espostoa_melanostele_f._inermis Elecciones_autonómicas_espanolas_de_2003

html map