Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abbe_Sieyes Consejo_de_Ministros_de_Honduras_de_1903 Vera_Lynn Agéladas Valverde_(Catania) Citroën_Lacoste What_the_Hell? Viaje_de_Estudios Valverde_de_miranda Víctor_Ferreira York_City_F.C. Condado_de_Yadkin Conserva W_S_Van_Dyke Yugo_(automóviles) Volta_Ciclistica_Internacional_de_Santa_Catarina Agregación_en_Francia Abandoned_love Abderraman_sanchuelo Clásica_de_Ordizia_2012 Vals_(Grisones) Clonacion_de_ordenadores_y_de_programas Aglae_coerulea Yuan_de_Examinacion_de_la_República_de_China Condado_de_Coosa Westwood_(Iowa) Con_Con_National Aida_(serie_de_TV) Villa_Ocampo_(Casa_de_Cultura) Abdulrahman_ibn_Faisal Washington_Beltrán Aerides_leopardorum A_0620_00 Wurdackanthus Victorio_Spinetto Abdon_pamich Vallieres_les_Grandes Yolanda_Soares_Pina Adalberto_de_baviera Vela_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sydney_2000 Advanced_Dungeons_and_Dragons_Dragon_Strike Club_Social_y_Cultural_y_Deportivo_Magali_Masson Constitución_Europea Adam_Faulkner Vala_(demonio) Yi_Geun-hwa Charnay_lès-Chalon Agua_(elemento) Ciencia_juridica Veratrum_lobelianum_var_misae ARA_El_Plata_(1875) Cirugia_endoscópica_transluminal_a_través_de_orificios_naturales Colihue Condado_de_Rodezno Via_Lemovicensis

html map