Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stunfisk Teorema_del_mono_infinito Solegnathus_lettiensis Sebastián_Ubilla Tomás_Garcia Schnecksville Socialismo_de_un_solo_país Showtaro_Morikubo Seize_the_day Saint_Etienne-d'Orthe Thelma_Lucille_Sayles Terminal_de_buses_Santiago Tatochila_theodice San_Miguel_(volcán,_El_Salvador) Senor_de_Sanlucar_de_Barrameda Tierra_del_Vino_de_Zamora_(Denominación_de_Origen) Tollo_Dentiplano Saumells The_office Saure_Zipfel Scolytinae Televisión_en_Peru Saint_Michel_d'Aurance The_Old_Man_and_The_"C"_Student San_Salvador_(Cantabria) Statice_isernii Trajano_Decio Texidor Superliga_de_Eslovaquia_1997/98 Tic_Tac_(dulce) Serrai Saqiyat_al_Hamra Synodontis_haugi The_Days_Of_Grays Sir_James_P_Whitney Stephen_Chow Saint_Andre_de_Bage Titanic_(pelicula_1953) Tony_Hateley Semyon_Dezhnev Torneo_de_Dubai_2013 Teresa_de_Jesús_(1984) Salomon_Pasik Síndrome_acrocalloso Todessehnsucht Siglo_XVIII Spillover_(antena) The_Gods_Must_Be_Crazy Suelda_consuelda Shuttur-Nakhkhunte_II Saint-Maime-de-Péreyrol The_Golden_Compass San_Basilio Salserín Síndrome_del_atracon

html map