Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

General_Güemes_(departamento) Museion Gematría Municipio_de_Brunswick_(condado_de_Chariton,_Misuri) República_Francesa Impulsos_eléctricos Iglesia_de_Santa_Maria_la_Coronada_(San_Roque) Munster_Go_Home Un_Ano_para_Recordar República_Socialista_Sovietica_de_Rusia Ingenieria_politica Independent_Network_News Ingrid_Bolso_Berdal Municipio_de_Sterling_(condado_de_Crawford,_Indiana) Iglesias_romanicas_catalanas_del_Valle_de_Bohi Freedom_(condado_de_Washtenaw,_Míchigan) Gigantes_y_Cabezudos_de_Alcalá_de_Henares Fray_Luis_de_Bolanos Rickenbach SHA1 Garzon Roca_de_portland Fruto_de_la_Pasión Iii_legislatura_del_congreso_del_estado_de_puebla Gaby_Álvarez Trisopterus_luscus Illtyd_Buller_Pole-Evans Relación_binaria Friday_Night_SmackDown! Rio_Canas_(Ponce) Retablillo_de_don_Cristobal Reina_Consorte_de_Escocia Rejón Gigurri Municipio_de_Butterfield_(Arkansas) Reserva_natural_Colonia_Benitez Universidad_central_de_venezuela_fc GM_G22CU Russo Iglesia_de_San_Cebrián_(Salàs_de_Pallars) Gardner_(Wisconsin) Iglesia_de_San_Pedro_Apóstol_(Morrano) Friedrich_A._Hayek USS_Edsall Gato_onza Riu_sec_de_betxí Iluminación_eléctrica Rodrigo_Carazo_Odio Gautama_Aksapada Municipio_de_Liberty Roberto_Sánchez_de_Ocaña_y_Arteaga Rich_Ward Sabah_(jornal) Gerardo_Diaz_Ferrán Municipio_de_Gore_(condado_de_Huron,_Míchigan)

html map