Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luis_Alfonso_de_Borbon_y_Martínez_Bordiu Pólibo Queer_As_Folk Puerto_Aragón MMMX Propanoato_cálcico Michael_G._R._Tolkien Merca Präz Rafael_Antonio_Castellanos_y_Quiros Lucie_safarova Golymin-Polnoc Manigance Malthinus_cristobalensis Los_Pakines Loubersan Pradyumna Mariano_Egaña Milano_Real Mesorregión_de_la_Zona_de_la_Mata Lucas_León_Landa Logica_Clasica Raincloud Provincia_de_Rioja Llera_de_canales Lower_Hutt Randy_Couture Los_Angeles_Police_Department Procuraduría_General_de_la_República_de_El_Salvador Principio_de_Hardy-Weinberg Mauvezin_(Gers) Rafael_del_Pino_Calvo-Sotelo Mi_vuelta_a_la_vida Primera_B_de_Chile_2009 Lokāyata Luis_Linde Masters_de_Indian_Wells_1995 Gran_Premio_Sencur Lo_que_tu_quieras_oír Malurus_grayi Ranville_Breuillaud Mabe Manele_(Hawai) Meung-sur-Loire Póvoa_de_El_Rei Programa_de_esterilizaciones_forzadas Llama_eterna_(desambiguación) Mejor_jugador_de_la_Liga_ACB Luis_Felipe_II_de_Orleans Live_at_the_Garden María_Esther_Gilio Manuel_Salazar_(actor) Luis_Adolfo_Orozco_Orozco Primera_división_espanola_1929_30 Marta_Díaz_Dumas

html map