Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Webcor Cofradía_del_Santísimo_Cristo_de_la_Agonía_(Cieza) World_Series_by_Renault Comuna_de_aglomeración Vidas_robadas_(telenovela_de_Argentina) Achaenops_obscurellis Club_Inti_Gas_Deportes_Ayacucho Whitfield_Crane Chrono_Trigger:_Resurrection Ciber_cafe Victor_Cadet Acianthera_asaroides Vendat Clasificación_para_la_Eurocopa_de_fútbol_sala_de_2003 Aeropuerto_de_Termas_de_Río_Hondo Clodius_Albinus Yamalia-Nenetsia Comando_Aéreo_de_Operaciones_Especiales Agresion_policial_a_Mikel_Iribarren Colonización_británica Codex_Purpureus_Beratinus Academia_Nacional_de_Ciencias_de_Estados_Unidos Windows_Live_ID Confederación_de_los_Verdes_de_Espana Colin_McRae_Rally_2_0 Chips_de_chocolate Comite_de_Miembros_de_la_Asamblea_Constituyente Valentine_L_Telegdi Aguas_de_la_vida_y_de_la_muerte Agrupacion_deportiva_ceuti_atlético Alchemilla_argentea Clifford_Robinson Abadia_de_corbie Complejo_de_la_Evolución_Humana Chris_Anderson Adivasi Zestoa Adolf_Muschg Cine_de_Turkmenistan Vera,_Nadja,_Liuba_y_su_madre_Sofía Wardy_Alfaro Clutter_(biblioteca) Aeropuerto_Gustaf_III Woktek_(el_oso_soldado) Airopsis_globosa Venezuela_en_los_Juegos_Olimpicos Venta_Santa_Bárbara_(Granada) Companía_Aeronautica_Aichi Condado_de_Alleghany_(Virginia) Albert_Celades_López Citrus_×_limetta Cissus_grisebachii Venado_de_Margarita Valdiviola Chrome_Shelled_Regios

html map