Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Conquista_espacial Zoológico_y_Jardín_Botanico_Higashima Consejeria_de_Justicia_y_Administración_Publica_de_la_Junta_de_Andalucía Alberto_Rex_González Acureyapa Ciclotrimetilentrinitramina Valle_del_Belice Compresor_volumetrico Compañia_francesa_de_las_Indias_Orientales Zona_Rosa_(Mexico) Yamuna_Nagar Aeropuerto_internacional_de_Osaka Clubes_sudamericanos_ganadores_de_competiciones_internacionales Vanessa_Kirby Acer_saccharum_f._rubrocarpum Confederacion_de_pueblos_de_Kurdistan Alan_Jones Charles_Pidjot Vino_de_la_Tierra_Ribera_del_Gallego_Cinco_Villas Compañía_extraterritorial Alegria_de_Oria Yingaresca_poeciloptera Agustin_C._Youshimatz Acacia_thomasii Christian_Leopold_von_Buch Circus_(album) Cneo_Servilio_Cepión_(cónsul_169_a._C.) Xenolpium_pacificum_pacificum Charops Woon_Young_Chun Conjunto_histórico_artístico_de_Lorca Alberto_Castro-Tirado Aldo_Proietto Condado_de_Pueblo Wikipedia_en_los_medios Villar_de_peralonso Chatelus_(Loira) Wipeout Valle_de_Upar After_Forever Alberzarina Yordano Victor_Rosales Academia_Romana Zef Aeródromo_Provincial_Jorge_Newbery A_Day_in_Our_Life Congreso_(Subte_de_Buenos_Aires) Víctor_Larco Aeropuerto_Internacional_Bender_Qassim Colombia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_la_Juventud_de_Invierno_2012 Cocina_de_Cataluna Cofradia_del_Dulce_Nombre_de_Jesus_Nazareno_(Leon) Abu_Bakr_Yaḥya_al_Ğazzār_as_Saraqusti Windows_Longhorn

html map