Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paul_Ben-Victor Nueva_Amsterdam_(desambiguación) Organización_territorial_de_la_República_Centroafricana Periodico_en_linea Nacionalismo_popular Myth_The_Fallen_Lords Plasminogeno Poggio_Catino Obi-Wan-Kenobi Playas_al_sur_de_Lima Pato_encapuchado Piccard Olegario_Víctor_Andrade Pentaria_dispar Nate_Marquardt Polonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1948 Parameshvara Pauperismo Parque_Nacional_Ruta_del_Topacio Pleurastis Parque_Natural_de_las_Sierras_de_Tejeda,_Almijara_y_Alhama Paliotto Operación_Impacto_Profundo Pavel_Tsitsiánov Persea_drymifolia Osenni Pietracatella Polímero One_America_Plaza_(estación_del_tranvía_de_San_Diego) Pedro_Jimenez_de_Castro Oryzias_sinensis Myiobius_barbatus Polylepis_racemosa_var._tomentosa Piedras_Gordas_(Coclé) Peyrefitte_sur-l'Hers Más_sabe_el_diablo Pirenaico-Mozarabe Pauta_musical Porco_Rex New_York_New_York_(película) Parque_Nacional_Marino_Fathom_Five Pasadena_Freeway Porphyrio_albus Plotosus_fisadoha Ordenacion_juridica Nanuk,_el_esquimal Plana_de_Utiel_Requena Pollera_panameña Período_Regencia Pablo_Azar Pl._Rar._Afr. Oposiciones Museo_Provincial_de_Prehistoria Noxas NEC_PC_8801

html map