Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cyclura_pinguis Amaury_Passos Distrito_de_laupen Amsterdam_Subversive_Center_for_Information_Interchange Dos_años_de_vacaciones Cyber_Team_in_Akihabara Dario_Vittori Datación_Potasio-Argón Copa_de_Baloncesto_de_Rusia Copa_America_1993 Deskulakización Disparago Demografia_de_la_Unión_Europea Cystium_boiseanum Dominique_Villars Distrito_de_Malvern_Hills Departamento_de_Temuco Edificio_Focsa César_Nicolás_Varela_Batista Cuartel_de_Moncada Altrimenti_ci_arrabbiamo! Cortes_españolas Edison_Chen_Gun_Hei Discoderus Denominación_de_Origen_Uclés Economía_de_Valencia_(ciudad) E.ON_Espana Downface Devadasi Alfonso_Valdes Directorio_Militar Alikovo Ana_belén David_Riazánov Corbieres_(Aude) Alfredo_Avila ET_Pollock Disco_de_estudio Del_Rey_Oaks Amomum_medium Día_del_Estudiante Copa_Intercontinental_Centenario_Sub_20_de_1996 Dugo_Selo_Lasinjsko Daria_Andreyevna_Dmitrieva Desertu_-_Barakaldo Distribución_geografica_de_los_mamiferos Cowboys_and_angels Cordillera_de_alaska Disputa Direccion_de_incidencia_de_la_irradiacion_solar Denyse_Tontz Doral_Florida Ediciones_Paidós Denver_Colorado Deporte_en_Alemania

html map