Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hombro_cabeza-hombro Hemiscyllium_freycineti Movimiento_Nacional-Demócratas High_School_Musical:_el_desafio_(México) Anantara_Towers Modelado_de_información_de_construcción Artocarpus_incisus_var._seminiferus Mr._Goemon Aragones_medieval Helichrysum_aretioides I'll_be_missing_you Mordella_braueri Moreirense_FC Monumento_a_Cristo_Rey Ano_1799 Movimiento_Nueva_República Apeadero_Kilometro_405 Monaco_(banda) Miss_International_2011 Apóstol_Pedro Héroes_de_la_Lanza Arón_Ha-Kodesh IEEE_802_11n Hiko_(Nevada) Apocalipsis_de_esdras Ashikaga_Yoshimochi Grupo_de_isometria Hycleus_pintoi Arborophila_atrogularis Mocovís Homalispa_javeti Miss_17 Guerra_del_rey_felipe Historia_de_la_conquista_de_Mexico Győr_Moson-Sopron Angel_Agnello Haplophyton_crooksii Athus Andres_Sánchez Asociacion_de_Mujeres_(Asociación_Nacional_de_Mujeres_Españolas) Monasterio_de_San_Martin_del_Canigo Autrêches Arriba_Espana_(periodico) Mirador_del_Mediterráneo Asunto_chino Halloween_(película_de_2007) Millwood_(Carolina_del_Sur) Historias_naturales Mullens Ascium_japurense Mimosa_thyrsoidea Hysteria_(canción) Hydrobatidae Hermandad_de_Jesus_Amigo_de_los_Ninos_(Salamanca) Arañera_de_cara_desnuda

html map