Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_Vila-seca Bad_(album) Campeonato_Europeo_de_Voleibol_Masculino_de_2001 Campeonato_Africano_de_Balonmano_Masculino_de_2012 Campeonato_de_Asturias_de_Rally Barra_de_pan CADH Catedral_de_Christchurch,_Dublin Bellis_annua Belesar_(San_Martino) Castellanista Carta_de_Neacşu Can't_Take_That_Away_from_Me Busse Britannia Brhat_saṃhita Beschuit_met_muisjes Centros_para_el_Control_y_Prevencion_de_Enfermedades CT-33 Barrios_y_regiones_de_los_ángeles Bartolomé_Espejo_y_Cisneros Belgrano_Cargas Ballet_comique_de_la_Reine Año_1267 CECyT_4 Bahia_de_Fundy Barbatula_toni Benazir_Bhutto Carlos_Barbarito Año_92_adC Bob_Kinkel Campachuelo Baile_"Flor_de_Pina" Chalepus_asperifrons Belmonte_(polaciones) Canton_de_Schwyz Banyoles_(Gerona) Carex_nigra_var._distachya Calderón_Gris Blakeslee_(Ohio) Cesny_aux_Vignes Bout_du_Pont-de-Larn Bartolome_de_Pisa Campeonato_Mundial_de_beisbol_2006 Caños_del_Peral Calle_14_Sexta_y_Séptima_Avenida_(estacion) Balsaminaceae Batalla_de_château-thierry_(1814) CMP Camara_de_Comercio_de_Terrassa Bill_Hicks Campogrande Casimiro_Marco_del_Pont_Angel_Diaz_y_Méndez Bomba_de_sodio_potasio Canal_10_Andalucía

html map