Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Villaselan_(León) Vizzini Vector_energético Conjetura_de_Birch_y_Swinnerton_Dyer Comparsa XAF Vimioso_(freguesia) Colona_thorelii Agente_de_transferencia_de_correo Wolf_Lundmark-Melotte Club_de_Futbol_TAMSA Comite_Economico_y_Social Aeropuerto_de_Balţi Ajo_pringue William_de_Sens Vasili_Kandinski Wawancó Chelonoidis_nigra_abingdoni Charles_Holland_(1733_-_1769) Châteauneuf_de_Chabre Chiatura Comite_Permanente_de_Exposiciones_(Guatemala) Venae_internae_cerebri Ventrículo_izquierdo Walter_Dukes Charles_Demia Vladimir_Atlasov Aeropuerto_Internacional_Birmingham_(Estados_Unidos) Vitor_Martins Cimbalo_hungaro Vuelo_952_de_Hewa_Bora_Airways Woodbury_(Nueva_York) Comision_Internacional_de_Limites_y_Aguas Water_polo_les_hydres_de_Ste-Foy West_Union_(Carolina_del_Sur) Clasificacion_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1958 Adenoon_indicum Zephyranthes Alcandra Veinticuatro_de_mayo_(cantón) Albertisiella Academia_de_titanes Condado_de_Guaro VisualWorks Vangueria_robynsii Vyacheslav_Molotov Vázquez_de_Acuña William_Brewster Col_de_Portet-d'Aspet Cock_Robin Conflicto_armado Aedes_scutellaris Chunky_(Misisipi) Valdes_(Asturias) Agrupacion_deportiva_ceuti_atlético

html map