Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Casa_de_los_Azulejos Jilote Jean_Baptiste_Fleuriot_Lescot Ligustrum_stauntonii Lissotes_latidens Klaipieda La_filiacion Isla_Cerro_Chico Isabel_Muñoz_(fotógrafa) Joan_Solà_i_Cortassa Kallistratova La_Selle_en-Luitré José_Miguel_García_Sánchez La_Houssaye_en-Brie Last_Holiday_(película_de_2006) Jose_Fernández Juan_Martin_Hernández Lehman_college Juan_Pío_Tristan Isotes_protalma Isidoro_de_Kiev Jesus_Ángel_Paz_Galárraga Lengua_internacional Lindenia_radicans Jose_Aguas José_María_Arzac Jose_Torné_Jiménez Kids_in_America_(canción_de_Kim_Lian) Kuroda_Nagamasa José_González_Catalán León_de_Rosny John_the_Revelator Korasan Ituzaingo_(Santa_Fe) Jeronimo_Hornschuch Kick La_Roche-Vineuse Liga_Departamental_de_Futbol_de_Paysandú LDR Labroides_pectoralis Jardin_Botánico_de_Caixa_Girona Jardín_Botanico_de_la_Universidad_Tohoku Juan_Cárdenas Kemp_(Texas) Lehua Jimmy_DeGrasso Lepia_errabunda Jorge_Daniel_Nunez Isla_Tobejuba Jose_Maria_Castro José_Ignacio_Barandiarán Jacques_Fromental_Levy_Halevy Karina_y_Timoteo Jesus_Rodríguez_Penin Islands

html map