Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_Arqueológico_Nacional_Brünning Rita_Juárez Universidad_Sapienza Triterpenica Réplica_(sismologia) Geminis_(constelación_astronomia) Inaki_Isasi Resurrexión Municipio_de_Walnut_(condado_de_Montgomery,_Indiana) Uva_monterrico Impuesto_sobre_la_renta_de_no_residentes Union_Obrera_de_la_Construcción_de_la_República_Argentina Ga.wikipedia.org SS-Obersturmführer Río_Bedmar Frente_57_de_las_FARC-EP Ronda_Norte Rossana_Fernández_Maldonado Rufacer_drummondii Garra_poilanei Freak_Kitchen Robert_Wall Gobernador_de_puerto_rico Gobernador_del_valle_del_cauca Gestion_de_Residuos_Peligrosos S_2004_S_4 Fuerte_San_Cristobal_(Navarra) VC++ Roberto_Battion Friedrich_Gauermann VDV_Riazan Reserva_Natural_Laguna_de_la_Ratosa General_Simon_Bolivar_(municipio) Ingenieria_Informática Té_de_prado Galería_de_los_Patriotas_Latinoamericanos Un_día_cualquiera_en_Vulcano_S_E_P_3.0 Renningers Genista_virgata Ron_Sobieszczyk Frente_Nacional_de_Liberación_para_la_Vietnam Uber_Wahrheit_und_Lüge_im_aussermoralischen_Sinne Gary_David_Goldberg Ruptitermes UPN/PPE G._B._Guadagnini Universidad_Arcis Gabinete_de_José_López_Portillo_y_Pacheco Uropoda_serratasimilis Tuquito_chico República_de_Bolívar Municipio_de_Cohoctah_(condado_de_Livingston,_Míchigan) Fremeréville-sous-les-Cotes Iglesia_del_antiguo_convento_de_Jesús Fundación_Patrimonio_Cultural_y_Natural_Maya_(PACUNAM)

html map