Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bahía_de_Danzig Campeonato_Nacional_de_Guinea-Bisáu Betazoides Billy_Ray Balanza_de_torsion Burhanpur Cantón_de_Estrées_Saint_Denis Bodas_que_fueron_famosas_del_Pingajo_y_la_Fandanga Batalla_de_Ceuta Catedral_Urakami Cachoeira_do_Sul Barra_de_direcciones Banco_Ingles_(Río_de_la_Plata) Ceroctis_mutebana B.H._Liddell_Hart Bremenil Bipedidae Carimba Carlos_Antonio_Romero_Barcelo Cabo_Decepción Castillo_de_Salvatierra_de_Miño Biología_molecular Cassida_pretiosa Capitulos_de_Alfred_J._Kwak B.Ichi CGT_N_º_2 Capitulos_de_The_X-Files Carlos_Andrés_Peralta Beauchamp_Sharp_Tragedy Bairoletto Causse_de_la-Selle Bermellina Canton_de_Espelette Batalla_de_Medina_del_Campo Calheta_(freguesia_de_Madeira) Carlos_Alberto_Baena Campeonato_nacional_de_Estados_Unidos_1892 Bestia Barleria Casa_natal_de_Goya Basilica_catedral_marie_reine_du_monde Camusiella Centro_de_alumnos Belisario_Roldán Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1905 Cerro_Coloque Campestre-et-Luc Centros_de_atención_primaria Capacitance_Electronic_Disc Bracteada Burn_(canción_de_Ellie_Goulding) Cal_State_Northridge_Matadors Caranx_hippos Birrefringente Betty_Ford_Alpine_Gardens

html map