Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Rioja_(Espana) La_rebelión_de_los_mutantes K.S.C._Lokeren_Oost-Vlaanderen JSOW Juegos_Cruz_del_Sur Jefferson_Farfan La_Virgen,_el_Nino_Jesús_y_santa_Ana Interdiscursiva Liga_Femenina_de_Baloncesto_de_Espana Litomysl L'Anse-aux-Méduses Kodocha Lista_de_Acorazados_del_Imperio_Austrohungaro Lagos_del_Peru La_ciudad_perdida José_Manuel_de_la_Huerga Jean_Baptiste_Christian_Fusée-Aublet La_vida_de_Galileo Juan_Vazquez_de_Cepeda Lista_de_condados_de_Arizona KND_Los_Chicos_del_Barrio_Operacion_C_E_R_O La_Grange_(Nueva_York) Jürgen_Sparwasser Lecticula Julieta_y_Romeo_(Zandonai) Kasi Isla_del_Rey_(Menorca) José_Antonio_de_Mendizabal_y_Azcue Kazimierz_Nycz Lago_Puruvesi La_cueca_presentada_por_violeta_parra Joaquim_Vayreda Jugeals_Nazareth Jesús_Perera José_Antonio_Fernandez-Ordónez Linea_LP_(Interurbanos_Lerida) Juan_Casimiro_del_Palatinado_Zweibrücken Ischilín Lista_de_capítulos_de_Buffy_the_Vampire_Slayer Joseph_Hayes Isabel_Pérez-Espinosa Kosova Linda_Rae_Jurgens International_Paper José_Antonio_del_Busto La_Casa_de_los_Dibujos José_de_Jesus_Conejo_Amador Kchiporros José_Maria_Martin_Carpena_(pabellon) Lepidium_campestre Kan_(desambiguación) Liberty_(1987) Kamptozoo Isabel_Bayrakdarian Laboratorio_de_Radio_Nizhni-Novgorod

html map