Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gigi_D'Alessio Gerdur_Kristny Represión_de_la_masoneria Municipio_de_Oteneagen_(condado_de_Itasca,_Minnesota) Fuga_de_cerebros_(pelicula_argentina) Fusterianismo Ilie_Năstase Restos_de_Skhul_y_Qafzeh Galerudolphia_pallida Unidad_periferica_de_Paros Municipio_de_Houston_(Arkansas) Ilium_(Epiro) Rodolfo_Parada Río_Sigatoka Tupla_ordenada Ignacio_Alvarez_Thomas Rosa_González_Román Reportero_gráfico Rio_Majaceite Infierno:_Canto_Trigesimo_cuarto Urbanizacion_en_la_Argentina Iglesia_Catedral_Nuestra_Senora_del_Carmen_(Formosa) Rumerichaste Ritmo_circadiano Municipio_de_Shamrock Murdoc_Niccals Río_Cunene Gil_Carlos_Rodriguez_Iglesias Gestion_del_trafico_aereo Full_duplex Iglesia_vaticana_castrense_de_San_Francisco Triple_accidente_de_ómnibus_de_1993 Revelaciones_(programa) Incendio_forestal Rhapis_divaricata Gallerucida_erythroptera Triates Municipio_de_Coe_(condado_de_Rock_Island,_Illinois) Genética_de_las_poblaciones Impuesto_de_sal Rivetina_beybienkoi VHS_C Fulanos_de_nadie_2da_edicion Ultima_Inframundo:_El_Abismo_Estigio Universitario_de_La_Paz Images_(banda) Represa_de_Yacyretá-Apipe Genista_interrupta Inflación_y_deflación Roberto_Dueñas Unamuno_(desambiguación) Rivalidades_de_la_selección_de_fútbol_de_Japón Municipio_de_Jackson_(condado_de_Little_River,_Arkansas) Tskhinval Tzolkin

html map