Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Allochthonius_opticus_opticus Distrito_histórico_de_Central_Park_West E_M_T Alusafe_1.500_Mk_II Durin_I Ediciones_Junior AmEx Dongfeng_D120_EQ7240BP Alfonso_Sánchez_de_Portugal Depresion_Central_Catalana Departamento_de_yungay Cuadecuc,_vampir American_Economic_Association Dactiloscopia Denise_Fox ENVA Dan_Servern Cuentero Distrito_de_Madre_de_Dios Copa_del_Rey_de_futbol_1997_98 Déjà_Vu_(pelicula) Alonso_Remon Dbi Alvaro_Pérez_Vazquez Almirante_Latorre Copa_Fuji Distrito_de_Chandauli Distrito_de_Espinar Dendrophthoe_elegans Daniel_Bañuls Desideria_el_anillo_del_dragón Diana_Miller Crepis_grosii Demonio_(mitologia) Distrito_de_Mistelbach Copia_carbon Demetrio_(desambiguacion) Dubrovnik_Airlines Alma_Rosa_Gaitán Derecho_economico Dar-el-Islam Diego_Angulo_e_Íñiguez Economia_de_Irak Diabasa Amojonamiento Degtyarov_DP_/_DPM Departamento_de_Educacion_de_EE.UU. Deux_Frères_(roca) E._E._E. Cuento_folklórico Donjeux_(Mosela) Doratometra Daan_De_Cooman Cumulo_abierto_M38 Ecuacion_de_Riccati

html map