Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Bernasconi José_Ignacio_Bermúdez_Vázquez Jardines_del_American_Rose_Center Juan_Calvo_y_Pino Iruña_(Paraguay) Ligusticum_foeniculum John_Kennedy Lawai_(Hawái) Jardín_Botánico_Artico-Alpino_de_Tromsø La_politica Jean_Dujardin Instituto_Nacional_de_Sismología_Vulcanología_Metereología_e_Hidrología Kinich_kakmó Liberty_Fund Jean_François_Durande King_of_New_York José_Luis_Astiazaran Jeff_Burton La_cara_del_angel La_isla_de_gilligan Lettomanoppello Linea_148_(Buenos_Aires) Jose_Estrañi_y_Grau Islas_Kirov J.E.Sowerby Isla_de_Cabo_Bretón Invasor_(película_de_2012) Limeil-Brévannes Liga_para_la_libertad_de_programacion Juan_Díaz_Sanchez Jorge_Fontana Jose_Alonso_Liste Laugieria Juan_Ramírez_Ruiz La_niña_que_dormia_demasiado_poco Leo_García_(beisbolista) José_Martin_Paris_Álvarez Listado_de_plantas_de_acuarios_de_agua_dulce La_Joroba_(The_Hump) Kelvin_Peña La_leyenda_del_dragón_rompehuesos Leopoldo_III_de_Belgica Kerrea_Gilbert Jose_Antonio_de_Aldama_Pruano Langre_(Cantabria) Lake_City_(Tennessee) Let's_Go_(canción_de_Calvin_Harris) Jani_Liimatainen Lipstick Kirke_Hvalsø Leptines_(asesino) Lenguas_indo_pacificas Kamov_Ka-10 Jason_Derulo Liga_de_la_Asociacion_de_Clubes_de_Baloncesto

html map