Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alfredo_Castillo Alfonso_Salvador_Gomez_Becerra Division_Este_(Fiyi) Cátaros Disputa_de_Jesús_con_los_doctores_del_templo Discografía_de_Emma_Bunton Cowboy_Style_(canción_de_Kylie_Minogue) Cooksville Despereaux:_Un_pequeño_gran_héroe Alexander_Afanasiev Dionisio_Gutierrez Coseguro Cámara_de_los_Ents Ambrosio_de_Benavides_Medina Cuatro_bretonas Dražen_Dalipagić Deep_Blue_versus_Gary_Kasparov Domenico_Casati Corazones_al_limite_(album) Dinamita_Joe Dryopteris_filix-mas Cordillera_norteamericana Depresión_del_Salado Dommartin-sous-Amance Coriaria_tinctoria Dicroglossidae Deux_Magots Alvaro_Bardón_Muñoz Alfabeto_hebreo_-_Alef-Bet Dommartin_lès-Remiremont Echeide Allium_stramineum Drenica Distrito_de_Latehar Das_weiße_Band Deutsche_Rundschau Dassault_Dornier_Alpha_Jet Distrito_electoral_de_Richland_VIII_(condado_de_Sarpy,_Nebraska) Doctor_Zivago Ammotrechula_gervaisii Dmitri_Vasilievich_Grigoróvich Declaración_de_Paris Cynoglossus_cadenati Cortsavi Diego_de_Lucena Distrito_de_Tipán Aminoacido_aromatico_transaminasa Corral_del_Carbon Desindustrialización_(economía) Cuerda_(desambiguación) East_and_Mount_Houston_Independent_School_District David_Lebón_(álbum) Deposito_a_la_vista Delfin_de_Commerson Cuestion_de_inconstitucionalidad_(España)

html map