Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Laszlo_Polgár Jagua_Pasto_(Guayanilla) Jaime_Ferrán_y_Clua José_Antonio_Pagola Lista_de_episodios_de_Los_simuladores_(Argentina) Lenguas_Ubangui La_Abeja_Maya José_Osuna Jack_Layton Jesús_Suárez_Cuevas Jose_Cayetano_de_Foncerrada_y_Ulibarri La_Bella_y_la_Bestia:_El_Mundo_Mágico_de_Bella Jorge_Jose_Benitez K_C_&_the_Sunshine_Band Japan_Media_Arts_Festival Jose_Luis_Diaz_(futbolista) La_Blanquera Juan_Sebastian_Lach Jose_Maria_Otamendi_Machimbarrena La_mala_educación_(2004) John_Nash_(arquitecto) Kresimir_Ćosic Lev_Pavlovich_Okhotin La_vida_inútil_de_Pito_Pérez Lanty_sur_Aube José_Manuel_Martinez_Cenzano Ipomoea_aculeata_var_bona-nox Lituania_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atlanta_1996 Jaimini Jingū_Kōgō José_María Limba_noastră José_Demaría_Vazquez_Campua Kachalin Jose_Canalejas_y_Méndez Josep_María_Riera_i_Aragó José_Ignacio_Rucci_(Rosario) Lindsey_Buckingham Lago_Albano Junco_florido Jari_(Visnu) Isabel_Le_Brun James_Whittaker Juan_de_zavala_y_de_la_puente Kim_Kirchen Jose_Córdoba_"El_Chivi" Lapiaz_de_Los_Lanchares Jewel_Kilcher Lagunillas_(ciudad_Mérida) Iván_Cabrera Lincosamida InuYasha La_historia_interminable_2_El_siguiente_capitulo Legendárium Lama_(monje)

html map