Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_Concatedral_de_San_Nicolás_de_Bari Ribspreader Gerardoa_montezumae Georg_Rudolf_Bohmer Una_nueva_juventud Romantico_(album_de_José_José) Río_Huebra Trilce_Cavero_Caceres Ruedes_(Gijon) Municipio_de_Colombia Municipio_de_Colchester_(Illinois) Roger_Sánchez Musee_des_Beaux-Arts_de_la_Ville_de_Paris Tromborn Tánagra Museo_Antropologico_Padre_Sebastian_Englert Tulipastrum_cordatum Georgetown_(Florida) Reina_Faraon Galería_de_arte_de_Sudbury Gasto_(desambiguación) Friedrich_Alfred_Krupp Garbhodakashayi_Vishnu Ruta_Nacional_157_(Argentina) Roxy_Mitchell Municipio_de_Wakefield_(condado_de_Stearns,_Minnesota) Fundacion_Espanola_del_Corazón Municipio_Padre_Pedro_Chien_(Bolívar_Venezuela) Furculitermes Rescate_del_sandinismo Municipio_de_Huggins_(condado_de_Gentry,_Misuri) Rizal_(Zamboanga_del_Norte) Riots_Drills_and_the_Devil_(1)_(capitulo_de_Prison_Break) Fresneña Imperio_del_Japón Fundación_Horticola_de_Saratoga Gigante_Verde Iglesia_de_San_Miguel_(Hildesheim) Iglesia_de_Santa_Teresa_de_Jesus Garikoitz_Aspiazu GJ_1276 Gabriel_Pericàs Iliana,_la_morocha_argentina Urdangarín Indice_Internacional_de_Nombres_de_Plantas Reino_de_la_Alta_Borgona Tuta Relatividad_de_los_valores Gerardo_Gamba_Ayala Tuzos_TV_Online Gang_of_Four_(diseno) Robert_Crumb Iglesia_greco_católica_húngara Reuss_(línea_mayor) Rhinoclemmys

html map