Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_Rodriguez-Freyle Lauderhill_(Florida) Lamprochernes_leptaleus Lena_Anderssen Jose_Bonilla Key_Tronic Linea_65_(EMT_Madrid) Lavalleja_(departamento) Jose_María_de_Peralta_y_La_Vega José_Maria_Rodriguez_Belforti Jaruga Lino_Antonio Jose_María_Dusmet_Alonso Linea_de_precios Krusz Juan_Carlos_Martínez_(bailarín) Juan_Cornet_y_Prat Juan_José_Zenón_Fernández Jano_de_Chipre Intel_80286 Kremlin_de_Novgorod Joaquin_Peña_Leiva Lindbergia;_a_Journal_Published_by_the_Nordic_Bryological_Society_and_the_Dutch_Bryological_Society Ixtlahuacán_(Colima) Knobel_(cráter) Le_convenienze_ed_inconvenienze_teatrali La_Granja_(programa_de_TV) Kari_Matchett Kurt_Wallander Lago_Tsongmo Leticia_Judith_Murray_Acedo Isla_de_los_ratones Kelly_Bishop La_Chapelle_Achard Lif_(mitologia) Leonel_Suárez Jesús_Marquez Leptodactylus_natalensis La_Marolle_en_Sologne Kazimierz_I_Odnowiciel Johannesberg_(Baviera) Lenguas_huarpes Jūzō_Itami Klaipedos_Neptunas Lauren_Hutton Jacques_d'Armagnac Inteligencia_General_Artificial Joan_Oleza Kigelia_abyssinica Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_Klaipeda Jogaila Javier_Pérez_de_Cuellar Ju_on:_The_Grudge_2 Jeffrey_Tambor Jorge_Serrano_Elias

html map