Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Wilson_(condado_de_Perkins,_Dakota_del_Sur) Río_Cardener Run_rig Un_poquito_de_porfavor Fuero_Viejo_de_Castilla Georgia_(película) Rocca_Busambra Rito_isidoriano Rio_Chili Glysterus_guatemalensis Iglesia_de_Santiago_Apóstol_(Villamorón) Gambolò Tsukasa_Kotobuki Río_Vinalopó Municipio_de_Holy_Cross_(condado_de_Clay,_Minnesota) Ruta_Estatal_de_Nevada_668 Tuberaria_guttata_var_serrata Tren_histórico U.S._Fish_&_Wildlife_Service Unbreakable_(canción_de_Fireflight) Roma:_auge_y_caída Remiseria Glicosaminoglicano Illusio SE_Eivissa_Ibiza Municipio_de_Casey_(condado_de_Clark,_Illinois) Municipio_de_Competine_(condado_de_Wapello,_Iowa) Fujiwara_no_atsutada Revuelta_de_haymarket Triangulo_(musica) Galfrid_Clement_Keyworth_Dunsterville Río_Bombuscaro Rock_and_Roll_yo Frías_(Argentina) Twister_(banda) Gian_Galeazzo_Visconti Republica_de_las_Islas_Jonicas Fuente_(tipografía) Informe_de_Verdad_y_Reconciliacion Roberto_Garcia_Morillo Richard_Réti Fulda_(Canadá) Iglesia_de_San_Carlos_Borromeo_(San_Carlos) Universidad_de_Bournemouth Fresné_la_Mere Gafanhao U._C. Iglesia_de_San_Lorenzo_(Valle_de_Abdalajis) Ile_aux_Cochons Geopini Renato_Curcio Rubielos_de_la_Cerida_(Teruel) German_Carnevali Iglesia_Católica_Bizantina_de_la_Eparquia_de_Krizevci Girls_Girls_Girls

html map