Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bardem Berrotarán_(córdoba) Catalogo_de_Ludendorff Campeonato_europeo_de_patinaje_de_velocidad_sobre_hielo_de_2004 Califato_de_Córdoba Brianna_Blaze Campeonato_nacional_de_Estados_Unidos_1916 Café_con_aroma_de_mujer Cacique_(ron) Banlieue Centaurium_umbellatum_subsp_perenne Barrio_Gran_Jardin_(Caleta_Olivia) Capítulos_de_Daikyu_Maryu_Gaiking Bogomilita Caso_Palm_Beach Bolsa_de_Valores_de_Tailandia Bernardo_de_Sá_Nogueira_de_Figueiredo_marqués_de_Sá_da_Bandeira Canton_de_Luxeuil-les-Bains Black_Beard Baconnes Camprovín CD_San_Isidro BWV_1050a Chapelle-aux-Saints Benjamín_duarte_jiménez Calle_238_(IRT_Broadway–Linea_de_la_7ma_Avenida) Cabruagénicos CIDP Buenas_tardes_(programa_de_TV) Bugsy_(película_de_1991) Canna_stricta Calle_Fulton_(linea_de_la_7_Avenida_Broadway) Carex_caryophyllea_var._sierra-nevadae Cadena_perpetua_(rock) Ben_Foster_(actor) Bir_Zeit Chamaele_decumbens Cayo_Asinio_Polion_(consul_40_a._C.) Catedral_de_San_Miguel_(El_Salvador) Caballero_del_diablo Change_(canción_de_Taylor_Swift) Carrigüela_fina Campochaera Capiñata Batalla_de_Ceresole Business_Process_Outsourcing Bando_aliado Bretesuchidae Batallón_Dombrowski Brecha_salarial_de_género Buenas_noches_y_buena_suerte Castillo_de_Sigüenza Cephalocroton_albicans Bács-Kiskun Castillo_de_Montjuích

html map