Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bandera_de_Belarús Año_1760 Canna_glauca Azul_(canción_de_Cristian_Castro) Callicarpa_dunniana Campeonato_Mundial_de_Badminton_de_2006_-_Individual_femenino Bishop_Hills Castillo_de_Naraío Capellán_de_Su_Santidad Base_aérea_de_los_llanos Canon_de_Marmol Bandera_de_Dominica Centenario_de_la_Revolución_Mexicana Banugues Brad_Gillis Basílica_de_Junio_Basso Campeonato_femenino_Sub-20_de_la_OFC_2014 Año_237 Carlos_Sanchez_del_Río_Sierra Begoña_Huertas Boeing_YAL_1_Airborne_Laser Benzoin_officinale Caturiges Bajo_Palatinado Año_286 Belén_(nombre) Cedar_Grove Bello_Monte_Cabimas Año_558 Bajo_sospecha_(2000) Born_Again_(Doctor_Who:_Children_in_Need) Bandurria_(ave) Ballet_Azul Banco_(entrenamiento_con_pesas) Banjo_Barney Campi_Salentina Cantón_de_Saint_Jeoire Brassia_aristata C-130J_Super_Hercules Brains_(Loira_Atlantico) Calcide Battle_for_the_Sun Bürglen_(Uri) Busiris_(mitologia) Bichi_Borghi Centaurea_eriosiphon Campeonato_de_Wimbledon_1929 Ceratoglanis_scleronema Centro_Deportivo_Municipal_La_Mina Bray_Saint-Christophe Batalla_de_Salsu Biblioteca_del_H._Congreso_de_la_Unión Canciones_y_Negocios_de_otra_índole Bajo_Miño Boaz_Sharabi

html map