Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Constelación_de_Hidra Clara_obligado Alaa_Abdul_Zahra Abergement_le_petit Cirsium_vulgare Al_Jahra_Football_Club You_Kill_Me Conirostrum_bicolor Charrán_patinegro Agrupacion_Astronómica_de_Madrid Ahmad_II_ibn_Ali Cofradia_militar_de_Belchite Victor_Hernández_(futbolista) Aegus_eschscholtzii_ishigakiensis Chilenos_en_Mexico Walter_Serrano Combate_de_guardia_vieja Acantilado_Mil_Budas Varennea_polystachya Valentin_Bondarenko Contributions_from_the_Biological_Laboratory_of_the_Science_Society_of_China_:_Botanical_Series Aguas_con_el_Muro Composición_(música) Abril_en_Nueva_York Conrad_Marca_Relli Cineplanet Wladysław_Szpilman Voss,_Noruega Abraham_Langlet Vitalicio_Seguros_(equipo_ciclista) Club_Atlético_River_Plate_Puerto_Rico Abbott_and_Costello_Meet_Frankenstein Con_mi_corazón_en_Yambo Abajas_(Burgos) Coccyzinae Chateau_des_Pres Val_de-Chalvagne Vitis_sicyoides Albert_Barrille Chauffour-les-Étrechy Châteauneuf_du-Pape WP:CC-BY-SA Aderus_burgeoni Club_Atletico_San_Lorenzo_(Mar_del_Plata) Chrysolina_glebi Volkswagen_e-Up! Vaida-Voevod Agustín_Gerardo_Arenas_Cardoza Alain_Alvarez Vasco_Islandes Air_Nostrum_L.A.M. Al_Yazzar_as_Saraqustí Al_Wahda_FC_(Abu_Dhabi) Adaptación_curricular Vanessa_Mendoza

html map