Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calistoga_(California) Bermejales_(Orocovis) Cathorops_belizensis Burj_al-Fateh Carmelo_Ambrosio_Robledo Ceratophyus_gopherinus Biodisolvente Cabeza_de_pájaro Bahia_de_Aguadilla Bandera_de_santa_cruz_de_tenerife Bahoruco Biopolítica Boleto_Edmondson Calle_de_vortices_de_Von_Karman Campeonato_panamericano_de_waterpolo Cardo_arzolla Bournemouth_(distrito) Biblioteca_Belvedere-Tiburon Callejón_del_arco_(Puerto_Real) Batticaloa Campeonato_de_los_Cuatro_Continentes_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_2001 Caños_de_Meca Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1978 CALL Bryant_(Washington) Benjamin_m_chaparro Basilica_Menor_de_Nuestra_Senora_de_la_Merced_(Lima) Bandera_de_Nueva_Hampshire Carnaval_de_solsona Baliosus_intricatus Benjamin_hendrickson Bogomilita Bittersweet_World Barrios_de_Luján Castillo_de_Samitier Barberier Bandar-Abbas Batalla_de_Lade_(201_a.C.) Campeonato_de_Valencia Barrio_judio_(Třebic) Bernard_Plossu Canton_de_Saint_Maixent-l'École-1 Bronko_Nagurski Campeonato_Mundial_de_Natación_en_Piscina_Corta_de_2010 Beyrie-sur-Joyeuse Baraya_(Huila) Bolshói_Brodovoi Canton_de_Borderes_sur_l'Échez Boss_AC Cerro_santa_ana_(Guayaquil) Caumont_sur-Durance Bahía_Bodega Catalpa_wallichiana CBG Cal_Poly_Pomona

html map