Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Raquel_del_rosario Llaberón Mazamorra_morada Provincia_de_toledo Primera_División_de_España_1931/32 Malva_aegyptia_subsp._stipulacea Ramsés_II Ramón_Coll_Jaumet Manifiesto_de_Sierra_Maestra Meiacanthus_procne Gran_mufti Receptores_nucleares Refinación_del_petróleo Martínez_Sieso Middletown_(Illinois) Mahiṣá Marcial_Busquets Ramón_Luis_Irarrázaval Real_Audiencia_y_Chancilleria_de_Ciudad_Real Manzanilla Masacre_de_Gaza Marcelo_Rodríguez_"Gillespi" Marcha_sobre_Washington Radiación_de_microondas Masacre_de_Polacos_en_Volinia Rafael_Yglesias_Castro Massalcoreig Mil_y_una_Noches Miguel_López_(músico) Puertos_del_Perú Marion_(Montana) Ramon_Eduardo_Saadi Rafael_Lara_Martinez Ramón_Lista_(departamento) Gresik_United_Football_Club Miguel_de_la_torre Meristogenys_macrophthalmus Regeneración_urbana Rally_de_Bulgaria_de_2012 Línea_4_(SAO) RYM Real_Cofradía_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno,_las_Cruces_y_Santísima_Virgen_del_Rosario_(Chinchilla_de_Montearagon) Melocactus_curvispinus Mad_Dog_God_Dam Provincia_de_Zaire McClellan Pyrolirion Luis_Di_Feo Psittacoglossum_atratum Luis_Miguel_Santibánez_García Puigverd_de_Lérida Manara Mentha_subspicata M._Calpurnio_Bíbulo Medull,_Museo_de_la_Educacion_de_la_Universidad_de_La_Laguna

html map