Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ringlo Uperoleia_crassa Tántalo_(Goya) Rendir Una_vez Unimaq Iglesia_de_Santa_Maria_de_Talló GOPHER Roger_bernardo_ii_de_foix Relaciones_internacionales_entre_España_y_Marruecos Gnathium_francilloni Murillo_(pintor) Rytis_Vaisvila Ricardo_Cesar_Guardo Musculo_psoas_ilíaco Reino_de_Lombardía-Venecia Turbonada Inmigracion_y_Aduanas_de_los_Estados_Unidos Rio_Daugava Rupereux Revolucionaria_española Revolucion_de_1936 Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Organos_para_Trasplantes_Tejidos,_Sangre,_Plasma_y_Medula_Ósea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperacion_Internacional Río_Jerea Troncal_del_magdalena Roger_Sperry Independencia_de_los_Estados_Unidos Gloriosa_homblei Municipio_de_Nora Municipio_de_Fairview_(Arkansas) Ilhan_Seşen Río_Makera Rompecorazones Reino_de_algeciras_y_ronda SEK_(desambiguación) Gamma_Persei Union_sportive_medinat_Bel-Abbes Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Peña_de_Francia Reni_(Ucrania) Ganimedes_(satélite) Iglesia_de_San_Miguel_y_San_Julián_(Valladolid) Iglesia_de_San_Ginés_de_Arlés Fray_Pedro_Salvador Giovanni_Francesco_Penni Municipio_Andres_Bello_(Merida_Venezuela) USS_Hornet_(CV-8) Gitanillo_de_triana Resguardo_Indigena_de_Pitayo Revólver_(desambiguación) Informe_Brundtland S.I.R._John_Winston_Ono_Lennon Riwwelkuchen Municipio_de_Johnson_(condado_de_Clay,_Arkansas) Fuego_fatuo Richard_Greene

html map