Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ben_kiernan Bidean_nam_Bian Bandera_del_estado_Guárico Campeonato_del_Mundo_de_Ironman_70.3_de_2011 Canciones_que_un_hombre_no_deberia_cantar Casa_tomada Cancel_(desambiguación) Cantón_de_la_Givry-en-Argonne CA_Nueva_Chicago Castillo_de_Villamalefa_(Castellon) C.B._Malaga Campo_Largo_(Chaco) Campeonato_de_Letonia_en_Contrarreloj Bousignies_sur_Roc Caicedo_de_yuso Catedral_de_Nuestra_Senora_de_Chartres Castillo_de_los_Condes_de_Chinchon Cabecera_departamental BMW_R1200_GS Carlos_Robinson_(Argentina) Caldero_Chorreante Brontispa_eversi Batalla_de_raszyn Cesto_de_frutas Años_2740 Burb Cereus_haageanus Bhargava Bonneville_Aptot Biescas_(Huesca) Boyd_(Wisconsin) Campeonato_Ecuatoriano_de_Fútbol_Serie_B_2013 Camarasa C.A._Penado_14 Bertrand_de_blanchefort Better_Man Bjork_gudmundsdottir_&_trío_guðmundar_ingólfssonar Ceramica_micenica Chamois Castillo_Dubno Cartamo_silvestre Byers_(Texas) Bédeille_(Ariege) Brooke_Wilkins Cecropia_propinqua Bakerella Bistrita-Nasăud Carlos_Diez_Gutiérrez Calyptranthus Blumea_grandis Cabanas_(Honduras) Batalla_de_Modon Carta_de_san_Pablo_a_los_romanos Capitulos_de_Diff'rent_Strokes Base32

html map