Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Grosswangen Avenarius Audun-le-roman Aquarium_Municipal Henoji II_Liga_(Polonia) Monopenchelys_acuta Highland_Mills_(Nueva_York) Millonarios_del_mundo Antonio_Las_Heras Hewlett_Bay_Park Autovia_Nishiseto Miss_República_Dominicana_2005 Aneres Archidiócesis_de_Aviñón Articulo_seis_de_la_Constitución_de_los_Estados_Unidos_de_América Guiniella Arqueogeografia Multiplicacion_vegetativa_artificial Mulay_Idrís Hemibagrus_maydelli Angelo_Trevisani Movimiento_de_Izquierda_Socialista Hexaclorofeno Arrocero_piquigrueso Antoine_Carr Andromeda_(mitología) Hangard Ano_1112 Arcedio_Alvarez HD_46588 Ano_290_adC ISO_3166-2_FR Ministros_de_Relaciones_Exteriores_del_Peru Guerra_del_Mahabharata Apaseo_el_alto Hervey_M_Cleckley Mordella_unisignata_unisignata Aurel_Kolnai Guaimario_IV_de_Salerno Anju_si Motor_de_magnetoplasma_de_impulso_específico_variable Averdon Huevo_endiablado Anatoli_Koldakov Ibex Movimiento_Judío_por_los_Derechos_Humanos Ann._Sci._Nat.,_Bot._ser._4 Grottrup Moulis-en-medoc Aniceto_del_Ponto Henotikon Andreas_Ivanschitz Andrés_García_Camba Ian_Wells

html map