Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alpaca Ecsenius_fijiensis Dark-Electro Edificio_Ambrosio_de_los_Heros_14 Alf_Engen Diego_Flores Allium_hoffmanii Cordillera_(departamento_Paraguay) Diego_Hernan_Martinez Edipo_y_la_esfinge_(Ingres) Delitos_de_corrupcion Déjà_vu_(álbum_de_Blue_System) Desmantelamiento_de_instalaciones_nucleares Dinosaurios_armados Copa_Claro_2012 Amancey Dínamo_de_Moscu DOSBOX Ebiet_G._Ade Cross_border Desire_(álbum_de_French_Affair) Cúmulo_de_El_abanico Cyperus_purpurascens Copa_del_Rey_de_fútbol_1999-2000 Dave_Holland Cuetzalan_del_progreso Culla Código_Civil_chileno Discografia_de_B_B_King Daisy_Fuentes Cristo_de_la_epidemia Dolcè D.Z.Fu Dodge_City_(película) Doctrina_social_de_la_Iglesia Dana_Barros Dating_Death Dumas_(Texas) Diocesis_de_Viedma Copa_de_Campeones_de_Europa_1974-75 Dulwich_College Crack_the_Shutters Amazona_brasiliensis De_la_esencia_de_los_sueños Alejandro_en_la_India_(Gluck) Crocidura_olivieri_giffardi Diario_VEA E106 Distrito_de_huayopata Desertu_Barakaldo Costus_uniflorus Cyprinodon_macularius Almodóvar_del_Río Dihibridismo Deva_(localidad)

html map