Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Olyra_brevifolia Pogonichthys_ciscoides Ngen_rëpü Oštra_Luka Piero_Coppola Nealtican Polk_(condado_de_Venango,_Pensilvania) Opuntia_pinkavae Pedro_Álvarez Musica_serial ORP_Gen._K._Pułaski_(272) Orlando_Colón Patinando_a_la_gloria Oliverio_van_Noort Oxycoccus_macrocarpus Paul_Terry Parque_Nacional_de_Galathea Ordo_Equilibrio Neptunidraco Paises_ordenados_por_PIB_(PPA)_per_capita Pierre_Bernac Nanorana_blanfordii Nueva_Figuración_Madrilena Pedagogía_de_la_impunidad Plaza_de_toros_Monumental_de_Valencia Onorivka Pabellon_de_México_en_la_Expo_2000_Hannover Nanopartícula Orula Natagaimas Paises_Bajos_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión Pero_soy_una_porrista Mémoires_physico_chimiques_sur_l'influence_de_la_lumiere_solaire_pour_modifier_les_êtres_des_trois_regnes_de_la_nature Patito_Feo:_la_historia_mas_linda North_American_XB-21 Pizarron_Electrónico Peter_Lekó Nigrán Nueva_Prusia_Oriental Palacio_Legislativo_del_Perú No_lo_perdona_Dios Panicum_brachiariaeforme Pleomele_cincta Piso_montano Piñuécar_Gandullas Oporornis_formosus Papiliónidos P_D_F_A Peromyscus_keeni Pedagogico_de_Miranda_Jose_Manuel_Siso_Martinez Pontón_Manuela Parque_de_la_Flor_de_la_Prefectura_de_Ibaraki Petit-Auverné Nossa_Senhora_dos_Remedios_(Azores) Occidryas

html map