Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Boissiera_bromoides_var._glabriflora Campeonato_Mundial_de_Waterpolo_Masculino_de_1982 Caserio_Eduegi Caprimulgus_vociferus Bandera_de_nepal Banco_de_Datos_Genéticos Capelo Catostomus_insignis Azul_cobalto Años_370_adC Bartolome_Román Canton_de_Sauveterre_de-Bearn Castellgalí Carlos_Partelli Cesar_a_la_mejor_primera_película Basilica_Menor_del_Senor_de_Monserrate Carlos_Borja Batalla_de_gamonal_(1808) Catedrales_Católicas_de_Estados_Unidos Bandera_de_la_Junta_revolucionaria_de_Quito Biddeford Biscutella_lyrata_var._scutulata CI_Kamsar Cerro_Yarigua-á Cayo_del_Rosario Banda_de_flotación Bernardino_Guerra_Cofre Casa_del_obrero_mundial Bronwleeíta Bat_out_of_Hell_III:_The_Monster_is_Loose Chamaesyce_hirta_subsp._procumbens Casa_de_pajaros Carri Casa_de_Glucksburg Cabo_Cornualles Cayo_Casio_Longino_(consul_73_adC) Cayo_Claudio_Marcelo_(consul_50_a_C_) Berenguela_I_de_Castilla Carlos_Zurita_Delgado Cayratia_japonica_var._canescens Bertrand_barere_de_vieuzac Celula_mononuclear_de_sangre_periférica Calomicrus_descarpentriesi Barcelo_(Málaga) Cantagallo_(Bolívar) Calamento_de_montaña Bernabé_Rivera_(desambiguación) Bronco_(banda) Cardíacos BaseMovil Cablevisión_Ibague Badonvilliers_Gérauvilliers Buchanistas Balian_de_Ibelin_Senor_de_Beirut Año_1395

html map