Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Actinina_alfa Al_Shat_S._C. Chiyotaikai_Ryūji Agustina_de_Aragón_(pelicula) Congregacion_de_los_Betlemitas_de_las_Indias_Occidentales Chondria_indica Victor-Alexandre-Fredéric_Laloux Aldeia_do_Mato Alajeró Aldeamayor_de_San_Martín_(Valladolid) Columna_de_Hércules Alburnett Club_de_regatas_la_marina Acorazado_de_bolsillo_admiral_scheer Coeficiente_(matematica) Cliente_de_videojuego Chrysichthys_dageti Ad-Dajla ZMT Vuelo_622_de_Bangkok_Airways Absolute_Garbage Cong_yu_bing Complejo_para_Deportes_Acuaticos_y_Velodromo_Patinódromo_Nacional Condado_de_Chouteau Aegus_minutus Adárgama Chris_Ray_Wilcox Comisión_Interuniversitaria_de_Galicia Adolf_Butenandt Yecuatla Agoniella_podagrica Consejería_de_Educación_de_la_Junta_de_Andalucía Concert_-_The_Cure_live Wilhelmøya Afonso Combinatoria_poliedrica Condado_de_Motley Alcaldia Adélia_Josefina_de_Castro_Fonseca Aerospace_Maintenance_and_Regeneration_Center Wohler Zotac Volver_a_la_vida Via_verde_de_la_Terra_Alta Colaborativo Controlador Colonización_francesa_de_Argelia Aesculus_pavia_var._hybrida Acuerdo_ortografico_del_portugués_de_1990 W_B_Yeats Ciclo_cardiaco Comunas_de_Sena_y_Marne Vladímir_Antonov_Ovsieyenko Albert_Bormann Codigo_Teodosiano

html map