Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Al-Fustat Valle_del_Guadiato Alef_cero Aegithina_viridissima Acuerdos_de_paz_de_camp_david Villar_de_fallaves Yuma_(1957) Colin_Hansen Agua_potable_y_saneamiento_en_bolivia Yeah!_(cancion_de_Usher) Acróbatas Cinchona_calisaya_var._vera Aceraius_kuwerti Víctor_Emanuel_II Circunvolucion_de_Broca Citrus_x_tangelo YAL-1A Concatenacion_Virtual William_Thomas_Cosgrave Windsor_(pueblo) Víctor_Manuel_de_Saboya-Aosta Constantin-Francois_Chassebœuf_de_La_Giraudais Volverás Viola_monochroa Acosta_cineraria Chilches_(Vélez_Malaga) Condado_de_Marquette_(Michigan) Colbún_Machicura Compuestos_perfluorados Colonia_Santa_Maria Aconitasa Adolfo_Vicchi Comisario_político Vilfa_affinis Valencia,_Bukidnon Zhib_Ran Web_Feature_Service Zadie_Smith Walter_Reed Clerodendrum_manettii Charrán_patinegro Chinook_(pueblo) Aeranthes_grandiflora Villa_Elisa_(Paraguay) Colón,_Entre_Rios William_Vinasco_Ch. Colombia-Selle_Italia Volcan_Irruputuncu Volcán_Malintzin Villa_Santa_Ines Abies_picea_var._apollinis Zarzosa_de_Rio_Pisuerga_(Burgos) Vicuna_(España) Aira_brevifolia Acustico_en_la_noche_de_barranco

html map