Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nacuñan Old_Sock Obsequiar Nechite New_Castle_(Pensilvania) Olyra Museo_Marítimo_Fluvial_y_Portuario_de_Ruán Ophrys_aestivalis Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Albania Pino_japonés_de_Thunberg Número_cuasiperfecto Paco_Mañosa Paraguayos_¡República_o_Muerte! Naruto_Shipuden_2_La_pelicula Oliveros_(Santa_Fe) Museo_de_historia_natural_de_braunschweig Oficina_Federal_de_Investigación Neobisium_pacei Pedreira_(Tomar) Peperomia_japonica OASIS Neuroblastos NES_Advantage Pachyramphus_major Música_sinfónica_y_de_camara_de_Frank_Zappa Pehuenia Pasta_de_sésamo Nannerl Orthochromis_mazimeroensis Obispado_de_Vitoria Panicum_colonum Pais Partenaire Pierrepont-sur-Avre Parroquia_de_Saint_Peter_Basseterre Peso_puertorriqueno Nicotiana_latissima Parroquia_san_jacinto_del_bua Neurociencia_de_sistemas Pino_carrasqueño P_Lima Oscar_Domingo_Sarlinga Omega-3 Más_allá_de_la_cúpula_del_trueno Palmyra_(Pensilvania) Paula_Isabel_da_Silva_Moreira Mónica_Calzetta_Ruiz Pilot_(The_Big_Bang_Theory) Physalis_esquirolii Peralta_(desambiguación) Parque_Nacional_Shikotsu_Tōya Naruto_Shippūden_2:_Bonds Playa_de_la_Media_Luna Passiflora_caerulea Parque_Estadual_do_Jaragua

html map