Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bernay_Saint_Martin Batalla_de_Königgrätz Cacatua_alba Caldes_de_Montbui_/_Caldas_de_Mombúy Carlos_Balmaceda_Saavedra Campeonato_Europeo_de_Baloncesto_Masculino_de_2009 Cambounès Brahmá_(de_cuatro_cabezas) Basilica_de_Santa_Maria_Gloriosa_dei_Frari Bayawan Bouges_le_Chateau Cafe_expresso Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_1971 Benito_Garcia Brocatel Caja_Mediterráneo Castell_de_cabres Caillos Casas_municipales Bulletin_de_la_Classe_Physico-Mathématique_de_l'Académie_Impériale_des_Sciences_de_Saint-Pétersbourg Bardo_ii Cabaña_Regina_Margherita Batalla_de_Almonacid Barba_de_español By_the_People_For_the_People Bala_de_plata Capitosauroidea Carraizo Barcebal Castillo_de_Aljabowbi Ceropachylinus_granulosus Bonaventura_Berlinghieri Año_639 Băilești Ceratoxalis_cymosa Carlos_Mourino Barrio_de_San_Miguel_(Jerez_de_la_Frontera) Cahuzac_(Lot_y_Garona) Baterías_de_Costa_del_Golfo_Artabro Bethlem_Hospital Carlos_"Morocho"_Hernandez Calor_específico_molar Castalia_(Simulador) Bostrichiformia Castera-Bouzet Bethany_(Connecticut) Ceroctis_sandoana Canciones_funcionales_/_Ángel_Parra_interpreta_a_Atahualpa_Yupanqui Castellano_andino Carlyon_Bay Basílica_de_San_Lorenzo_de_Florencia Cercartetus_nanus Birinci_Dördyol Bira Baka_Beyond

html map