Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vino_de_México Adolfo_Frías_Beltrán Constante_de_Hadamard_de_la_Vallee_Poussin Coatepec_(Veracruz) Colombier_le_Jeune Aeropuerto_Internacional_Moscú_Vnúkovo Víctor_Isla_Rojas Vicente_Fernández_Bascarán Christian_Lattier Adán_cromosómico-Y Achnatherum_occidentale Vilalleons_(Osona) Chrysococcyx_russatus Condado_de_Gordon Viladrau_(desambiguación) Vishniovaya_(Sochi) Vid_Kavtičnik Volcan_Tolhuaca Aesculus_watsoniana Clara_el_rinoceronte Xena_la_princesa_guerrera_(historieta) Christoph_Eschenbach Chillán_(estación) Consejo_Nacional_de_Evaluacion_y_Acreditación X-Men_3_The_Last_Stand Zoldo_Alto Agustin_Rueda_Sierra Vṛṣalátva XVIII_Batallón_de_Fortificación_de_la_Fuerza_Aérea Cneo_Calpurnio_Pison_(consul_7_a._C.) Comité_Revolucionario_Central Abdallah_ibn_Omar_al-Baidawi Yerba_del_vidrio Comando_de_Aérodromo_A_(o)_19/VII West_Falls Voves A_Bana_(La_Coruna) Abel_Salinas_Izaguirre William_H_Hays Victimas_de_la_Guerra_Civil_de_El_Salvador Condado_de_Baca Chuniophoeniceae Víctor_Celorio Alberto_de_sajonia Aldeanueva Xenia_(coral) Clark_Darlton Cilindro_fonográfico Accion_de_devastacion Yastay Adenau Cipolletti_(desambiguacion) Valdemarsvik Volkswagen_Polo_Classic Chuin

html map