Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alholí Cultura_Abashevo Dedalo_(portahidroaviones) Dolor_muscular_de_aparición_diferida Alfabeto_kirguís Amphelasma_decoratum Diferencial_(infinitesimal) Dharma_budista Desecacion_del_Mediterraneo Corte_constitucional_de_colombia Deficit_Congénito_de_Sacarasa Dicladispa_cyannipennis Departamento_del_Roer Death_Note:_Another_Note David_García_Mitogo Departamento_Libertador_General_San_Martin Amádoco_I Copa_Hopman_2000 Cristina_García-Orcoyen_Tormo Daphne_speciosissima Alfabeto_kharoṣṭhī Crataeva_tapia E_Des David_A._Johnston Daphne_blagayana Distrito_de_ccochaccasa Crystal_Tools Cumberland_Center Cultura_underground Derivación_(lingüistica_del_húngaro) Coraebus_undatus Código_de_Baudot Aleksander_Lesser Distrito_de_Nicolas_de_Pierola_(Camaná) Crane Alfonso_Ugarte_y_Vernal E=MC²_(album_de_Mariah_Carey) Edema_angioneurótico Diego_Márquez_Horrillo Delfin_franciscana Corporación_Aragonesa_de_Radio_y_Televisión Corralones-Tuquillo Coronaria_tomentosa Dommartin_lès_Vallois Distrito_de_limoges Distrito_de_Huacchis Círculo_de_los_Escipiones Ecdisis Eclipse_lunar_de_enero_de_2018 Distrito_de_Caué Dacrycarpus Alejandro_II_(desambiguación) Alicia_Ramirez_(presentadora) Cynoglossus_lineolatus David_Cholmondeley

html map