Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Egon_Soda Escuadron_-_A Estadio_Carlo_Castellani Espacio_Natural_de_Covalagua Escuela_Politécnica_Federal_de_Lausana Ejército_Noruego Fitófago Fichero_objeto Federación_de_Estudiantes_de_la_Universidad_de_Santiago_de_Chile Elacatinus_louisae Escape_atmosférico Enrique_López_Rivera Estación_Ciudad_de_Matsuyama Estudio_Op._25_n_7 Feria_del_atun_barbate Ejercito_de_la_Republica_de_Bosnia-Herzegovina Estadio_Sao_Januario El_codigo_switching Etmopterus_evansi Federico_Halbinger_Mosig Fosa_de_Sonda Efrain_Cruz_Acuna Fernando_A._Gioino Francisca_García FC_Perafita Felipe_de_Borgona_Conde_de_Auvergne Emma_Orczy El_exorcista_(película) Estación_de_Hospital_de_Fuenlabrada Editoriales_de_libros Escritura_zapoteca Estadio_Ruben_Marcos_Peralta Escudo_de_Aviles Fonte_Avellana Francisco_Carlos_de_Velbrück Fenelzina Francis_Perez Festuca_vulpioides Eurovision_1962 Fain-lès-Montbard Francisco_de_Herrera_el_Joven Edna_(Texas) Edmundo_Hernandez_Vela_Salgado Estacion_de_Les_Aigües Etah Fernando_A_Gioino Estación_de_Joanic El_maestro_y_margarita Fodt_til_å_Herske El_benedicite Florencio_Luis_Parreño Fey_(album) El_mundo_perdido_(película_de_1960) FIFA_2000 Ferdinand_Stoliczka

html map