Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gino_Padula Igara SC_Telstar_Velsen Municipio_de_Clinton_(condado_de_Fulton,_Ohio) Tutankamón Tubulo_T Rock_guatemalteco Riedelomyia Glicemia_en_ayuno_alterada Trolebus Revista_A_C. Frederick_Browning River_Andorra Romano_el_Melodioso Frutas Rogelio_Vázquez_Ascáriz Revolucion_hungara Tunas_(laguna) Fred_Chappell Retz Georgette_Heyer Río_Ialomița Municipio_Falcon_(Falcon_Venezuela) Iglesia_de_Santo_Domingo_de_Guzmán_(Terrinches) Under_Graph Fredéric_Nimani Giulio_Camus Rio_Dajabón Municipio_de_Turtle_Creek_(condado_de_Shelby,_Ohio) Félix_Pie Rok_Marguč GOE Robert_Wagner_(ciclista) Rochdale_A.F.C. URC Fricativa_palatal_sonora Frente_de_Liberación_de_Andalucia Fundación_Ética_Mundial Garhakota Rey_Louie Igor_Boev German_Adrian_Ramon_Burgos GGUSD Municipio_de_Sedalia_(condado_de_Pettis,_Misuri) Municipio_de_Brewer_(condado_de_Pike,_Arkansas) Ruta_Nacional_61_(Colombia) República_Socialista_Federativa_Soviética_Rusa Municipio_de_Union_(condado_de_Delaware,_Iowa) Rondon_(Boyacá) Fuerzas_terrestres_del_Reino_Unido_en_la_guerra_de_las_Malvinas Ruta_5_Sur Municipio_de_Blendon_(condado_de_Franklin,_Ohio) Fraxinus_cucullata Ignacio_Lores_Varela GNU/linux

html map