Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aubigny_au_bac Hungría_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1928 Milton_(Delaware) Hipica_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Ámsterdam_1928 Hières_sur-Amby Henry_E._Holt Aslán_Tjakushínov Aranda_de_Duero_(Burgos) Hipervitaminosis_A Horacio_Alberto_Butler Gruta_de_Patsos Hierba_del_ballestero Hiroyuki_Itō Mljet Ann_Sothern Guerras_Búlgaro-Croatas Hilda_Molina Ariel_Durant Hemiptelea_davidii Hyarmendacil_II Hans_Joachim_Wiehler Anemone_speciosa Augusto_Sandino Argostemmateae Arquitectura_romanica_en_España Avenas_locas Gómez_Manrique Huelga_ferrocarrilera_mexicana_de_1959 Himno_de_León Andalucía_Central Hiʻiaka_(luna) Movimiento_Iberico_de_Liberación Atti_Imp._Regia_Accad._Rovereto HD_Radio Hibiscus_ovalifolius Grupo_Spinelli Historia_moscovita Monasterio_de_San_Pelayo_de_Cerrato Archicofradía_de_la_Expiracion_(Málaga) Anthotium Here_Today_(canción_de_Paul_McCartney) Areia_Branca_(Sergipe) Asthenes_cactorum Andrei_Grechin Animales_disecados Henry_Cejudo Anistylis_lutea Asociacion_Deportiva_Guanacasteca Autovia_Alcolea_del_Pinar_Monreal_del_Campo Arriaga_(municipio) Guarani_(idioma) Moncloa_Palace Gyula_Kellner Autoridad_de_Transporte_Metropolitano_del_Condado_de_Los_Angeles Antigua_estacion_de_Malaga_(FSM)

html map