Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Demetrio_Fernandez_González Corinthia Designacion Distritos_del_bajo_rin Diccionario_Geografico_Estadistico-Histórico_de_España_y_sus_posesiones_de_ultramar Criollos Daniel_Carvajal_Ramos Criptografia_(musica) Delphinium_mixtum E3_2011 Distinciones_Federales_Civiles_de_Estados_Unidos Distrito_de_Vani DGEST Dianthus_eynensis Diploma_de_Español_como_Lengua_Extranjera Danza_Invisible Cucurbitane Alex_Grey Dasha_upanisháds Dendrobates_leucomelas Echiré Dinastia_Aqueménida Diplospora Damián_Castillo_Durán Cranium Descubrimientos_y_exploraciones Craterellus_lutescens Detector_de_minas_polaco Copa_de_la_Paz Daddy_Yankee_Live DSPACE Distrito_de_Tantara Dinastía_Afshárida Alpha_Persei Departamento_Nueve_de_Julio_(Santa_Fe) Cueva_del_Agua Cursa_dels_Bombers Alonso_Alvarez_Guerrero Diego_de_Herrera_Campuzano Ecorregiones_de_Guatemala Alfabeto_Cirílico Círculos_literarios Distrito_de_Coronel_Gregorio_Albarracin_Lanchipa Daniel_Chavez_Minos Alvaro_Bulto Daniel_Dravot Alejandro_III_(emperador) Dampierre_le_Château Darth_Bane_Path_of_Destruction_A_Novel_of_the_Old_Republic Data_Source_Name Allapoderus_dentipes Dallas/Fort_Worth_International_Airport Cordel_(textil) Distrito_de_uranmarca Eclipse_(cancion)

html map