Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ramon_Moya_Ribalta Medeski,_Martin_and_Wood Línea_D3_(Cordoba) Miguel_Barnadez Primera_division_de_Yugoslavia Greenbrier_(Arkansas) Mariano_Barbasán Maximo_Termal_del_Paleoceno_Eoceno Matías_Camps Manuel_de_Portugal Macieira_de_Rates Mapa_Skálholt Printf("shiver_in_eternal_darkness/n"); Magnolia_hypoleuca Masturbacion_mutua Rareza Granger_(Nueva_York) Man_on_the_Moon Mariano_Lebron_Saviñon Me_llamas/El_amor Luis_Echeverria_Alvarez Menétreux_le-Pitois Línea_Sokolnicheskaia_(Metro_de_Moscú) Rafael_Ortiz_Alfau Metodo_histórico_crítico Grabados_rupestres_de_Tanum Pygopleurus_cyaneoviolaceus_versicolor Menista Primera_Division_de_Croacia Marva Realistas_en_Hispanoamérica Golden_Brooks Rebelión Melia_(planta) Miguel_del_Sel Greg_Kinnear Mickael_Ciani Margu Mesorea Martín_López-Vega Gregorio_XV Luis_Alberto_Gutiérrez Los_laureles_del_César Psicologia_del_engano Proteina_quinasa_C Micropterix_aureatella Lori_Singer Puente_Moscú_(Montenegro) Madame_Récamier Mea_Culpa Premio_John_Templeton Promover_al_adversario Mark_Duplass Rafael_Angel_Jorge_Julian_Barrett_y_Alvarez_de_Toledo Goodbye_to_you

html map