Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Heaven's_Reach Guillermo_Lamb,_2°_vizconde_Melbourne Hans_Tarrillo Heteroarisaema Montefelcino Hymenocallis_littoralis_var._longituba Anos_60 Avión_de_transporte_tactico_militar Hospital_de_la_Universidad_Lituana_de_Ciencias_de_la_Salud_Clínicas_Kaunas Homosexualidad_en_Etiopía Hilda_Bernard HD_210277_b Hugo_Blanco_(político) Hospital_General_de_la_Plaza_de_la_Salud Arce_blanco_americano Movimiento_artístico Ardilla_(Raión_de_Ivanivka) Anser_indicus Apis_mellifera_lamarckii Monolepta_comma Henderson_(Iowa) Guerra_anglo_espanola_(1585_1604) Antonieta_Rodríguez_Paris Guadalupe_Norte Astyanax_ita How_Deep_is_Your_Love_(cancion_de_The_Bee_Gees) Anis_salvaje Anke_Vondung Hugo_Romani Haemodoroideae Ialomita Anne_Geneviève_de_Borbon-Condé Hector_Abad_Gómez Anti_estatista Ascende_calve Gynocardia Mintonette Helcogramma_trigloides Mohamed_Ould_Ahmed_Salem Haworthia_integra Andrés_Waissbluth Hakea_cristata Hilario_Fernández_Long Aulacorhynchus_sulcatus Idioma_yidis Avetraceae Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Ángeles_1932 Mughal-e-Azam Hoplophytum_lanuginosum Hongo_Shiitake Monasterio_de_Uclés Anillos_de_transporte_Goa'uld Huepac Anales_del_Jardín_Botánico_de_Misuri Ano_623

html map