Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lengua_geográfica Insurgencia_en_Aceh Ión Laguna Lebanon_(condado_de_Waupaca,_Wisconsin) Isla_Bisericuţa Jadever Le_Mesnil_Hardray Jocelyn_Angloma Laguna_Pistola Kakusei_Heroism_~THE_HERO_WITHOUT_A_"NAME"~ Instituto_Nacional_de_Antropologia_e_Historia Itabashi_Tokio Juegos_Olímpicos_de_invierno_de_1964 Jeroglificos_egipcios JAXR Jose_S._Conde La_Encina_(Villena) Kanato_de_Kara_kitai Leyes_contra_la_propaganda_homosexual_de_Rusia Julián_Otamendi Khedira Jeroen_Blijlevens Lisa_vs._Malibu_Stacy Jose_María_Pérez Kosmalski Isla_de_Garraitz Let_Love_Be_Your_Energy Jose_Alberto_Benitez Julio_Cesar_Sánchez_Padilla Jefe_supremo_de_Fiyi Jamaica,_New_York Juntos_para_siempre Jose_L_Demaria_Lopez_"Campua" Ley_fonética Jose_Omar_Torres_López José_Ignacio_de_Marquez_Barreto Invasion_(pelicula_de_2007) Jantipo_(Atenas) Kāśī Las_Mercedes_(municipio) La_República_de_Mauricio L.A.V._Venta_de_Banos_Leon_Gijón Leticia_Brédiche Jardin_Botánico_de_Sancti_Spiritus Lena_floja Liubartas Junio_de_1966 Junta_de_representantes_de_buenos_aires Kanako_Momota José_Rafael_Balmaceda Instituto_Alicantino_de_Cultura_Juan_Gil-Albert Izaskun_Aramburu_Balda Kristian_Pless Lista_de_Distritos_Regionales_de_Columbia_Britanica

html map