Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dos_dias_en_Paris Datu_Abdullah_Sangki Distrito_electoral_de_Brady_(condado_de_Lincoln,_Nebraska) Demografia_de_Túnez Cooperación_Económica_del_Asia_Pacifico Distrito_de_freudenstadt Cráneo_cinetico Eclipse_(yate) Drosera_muscipula Demografia_de_Nicaragua Cultura_hindú Digital_(farmaco) Diócesis_de_Paterson Dun-le-Poëlier Diocesis_de_Owensboro Dr_Dre Alvaro_Obregon_(D_F.) All-Star_de_la_ABA_1975 Algoritmo_de_booth Ebnerella_kunzeana E161b Copa_de_Brasil_2010 Allentown_(Pensilvania) Aleramo Earth3D Almetyevsk Dvāpara División_de_Honor_de_futbol_sala_2006/2007 Diócesis_de_Mondonedo Cumandá_(opera_de_Sixto_Maria_Durán_Cárdenas) Diocesis_de_Comodoro_Rivadavia Diego_de_Valera Duruelo_de_la_Sierra_(Soria) Datación_Relativa Costa_Gavras Alternativa_Verda_-_Moviment_Ecologista_de_Catalunya Cristalina_(Manizales) Descenso_internacional_del_sella Allium_bisceptrum Copa_de_España_de_fútbol_sala_2011 Copa_Perú_2014 Dactylethra_bufonia Duma_(Siria) Alexandros_Alexandris Cuetu_de_La_Mina Desembarco_de_Normandía Dulce_(río_Argentina) Daniel_Johnson_(fils) Dieu_le_veut Eboracum D-Von_Dudley Despidos_colectivos An_Giang_F.C. David_Rodríguez_González Dezső_Kosztolanyi

html map