Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plaza_Alta_(Algeciras) Peter_Solan Piola Neschers Perico_de_Bonaparte NAT64 Palacio_de_Claveria Palacio_de_Campo_de_las_Princesas Nou_Mestalla Máirtin_O_Cadhain Ouroux-en-Morvan Natación_en_los_Juegos_Panamericanos_de_2003 Nebulosas_espirales Partido_de_Familias_Trabajadoras Onesiforo_mártir Pic_Serm Pedro_José_de_Fonte_y_Hernández_Miravete Músicos,_poetas_y_locos_(Héroes_del_Silencio) Pato_jergón_chico Oscar_Perez_Solis NK_Lučko Percusión_de_sonido_indeterminado Patrocinio_Jimenez Plozevet Plaza_de_San_Francisco_(Málaga) Oakland,_CA Pommiers_(Aisne) PG NGC_382 Novus_ordo_seclorum Podabrus_longilaterophyses Pont_Nou Myleus_micans Peón_aislado Nebulosa_del_Casco_de_Thor Peugeot_Partner Pinus_contorta_murrayana Partido_Independiente_Democratico_de_Respuesta_Avanzada Oceano_Artico Nasatyas Patos_do_Piauí Pequeños_maestros_(pintores_de_vasos) Niğde Petit-Goâve Orden_de_la_Anunciación_de_la_Virgen_María Para_atrapar_al_ladron Parque_nacional_Río_Russell Naruto_la_pelicula_3:_La_gran_excitacion!_Panico_animal_en_la_isla_de_la_Luna Parques_Nacionales_en_España Núcleos_polares Palorosa Paulo_Kassoma Myanmar_Airways_International No_Acepto!!!_1980-1990_diez_anos_de_hardcore_punk_ira_y_caos Parque_nacional_de_Kaziranga

html map