Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_Qamishli Cubo_cósmico Cristian_Larroulet_Vignau Double_Trouble_(Harry_Potter) Duroia Cuasrán Corumba_de_Goiás Desann Dražen_Dalipagic Doctrina_samkhia Cool_and_Dre Daniela_Merighetti Cuinzier Convento_de_Santa_Clara_(Molina_de_Aragón) Dracula_Father_and_Son Cádiz_Club_de_Futbol_B Danilo_Medina Darren_Star Desierto_de_Néguev Ambiciosa_(película_1947) Dióscoro_I_de_Alejandria Amen_(banda) Distrito_de_Ntungamo Ectactolpium_namaquense_namaquense Alive_or_Just_Breathing Disney_XD_Espana Departamento_Union Decimooctavo_distrito_de_París Cosacos_del_Azov Distrito_de_Largentière Curari Algarrobo_chileno American_Graffitti Diomedes_Diaz Dysalotosaurus Aliento_(pelicula) Almoines_(Valencia) Conversión_de_tipos Diego_Cusihuaman Economia_neoclásica Aleurotrachelus_ingafolii Doucelles Dai_Heiwa_Kinen_Tō Curarú Alhondiga_de_Bilbao Cuando_fui_mayor Dolac_na_Lašvi Defence_FC Dournon DVI-I Diemen Digital_Equipment_Corporation Der_Einzige_und_sein_Eigentum Dactylorhiza_majalis_var_praetermissa Didier_Ya_Konan

html map