Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Irreal_Madrid Estacion_de_Montequinto Eigenmannia_virescens Finsa El_ferial Estación_de_Zuera Fauna_en_Escocia Eduardo_Menichetti_Pilas Estación_de_Villaverde_Bajo_Cruce Escuela_de_Amsterdam Eritrichium_angustifolium España_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Oslo_1952 Evonik El_Diario_el_Profeta Escuela_(desambiguación) Estadio_Wembley_(2007) El_Show_de_los_sueños:_Reyes_del_show_(Peru) Eva_Martin_Mateu Edward_Lewis_Wallant Enzo_Centenario_Argentino_Ardigó Eusattodera_thoracicus El_Banado_(La_Paz) El_río_y_la_muerte Ferrante_Gonzaga El_Playón_(Venezuela) Esterhazy Esparragos_de_turca Estadio_Metropolitano_de_Barranquilla Eudoxia_de_Moscu Eteignières Federación_de_Repúblicas_Balcánicas Expulsion_de_la_Compania_de_Jesús El_Carmelo Fernando_Azcárraga_Lopez Estadio_Nacional_(Chile) Elecciones_eslovacas_al_Parlamento_Europeo_en_2004 Eppenberg_Woschnau Enrique_Galán Elecciones_presidenciales_de_Brasil_de_1964 Fiebre_del_oro_del_canon_del_Fraser FC_Zestaponi Estadio_Caballeros_del_Deporte Engyprosopon_grandisquama Ereno_(Vizcaya) Etimasia Eygluy_Escoulin Fl._Taur.-Caucas. F-35B_Lightning_II Epidemiologia Flushing_(Míchigan) Francisco_Tabernilla_Dolz Foyatier Francesco_Andreini El_jardin_botanico_de_la_Universidad_de_Oulu Federacion_de_Fútbol_de_Montenegro

html map