Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

John_Richardson_(naturalista) Le_Chene Lego_Rock_Band José_Joaquín_Melgar_García Instituto_de_Arte_de_Mineapolis Juan_antonio_gallo_sallent Juicio_de_los_treinta Lebes_gámico Lipophrys_pholis Karim_Saidi Juan_Gualberto_Echeverría José_Ramon_Sauto Kaganato Jaime_Villanueva Jose_Maria_Barreiro_Manjon Larix_americana Liga_de_fútbol_de_Islas_Feroe José_Fernandez_Cerra Isla_St_Lawrence It_Could_Happen_to_You_(película_de_1994) Las_Crónicas_de_Narnia:_la_silla_de_plata Kochia_parodii Jerjes_(desambiguación) Joaquín_Oliet Joseph_Davenport_Snowden Kachalin Journey_(videojuego_de_2012) Jose_Luis_Díez_y_Pérez_de_Munoz La_Chicharra_(serie_de_television) Inteligencia_artificial_en_la_ficción La_Nucia_(Alicante) Liga_Uruguaya_de_Básquetbol_2006/07 Legio_I_Iulia_Alpina Júlio_de_Castilhos_(RS) Jose_Clará Lengua_propia Lista_de_capitulos_de_Tokyo_Mew_Mew Las_Aventuras_de_André_y_Wally_B. La_Mariña_Occidental Lima_(condado_de_Grant,_Wisconsin) Jose_María_Jarabo Iñigo_López_de_Mendoza_y_Quiñones Jose_Árbol_y_Bonilla Leo_García_(beisbolista) Joaquín_Godoy_Cruz La_Futbolería LNS JavaScript_no_obstructivo Inversion_de_prioridades La_estrella_boomerang Johnny_English_Reborn Le_Poët_Laval Jose_Delicado_Baeza Julia_Corominas Isla_de_Nuestra_Senora_de_las_Rocas

html map