Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Komatipoort José_Fabio_Alves_Azevedo Laxmannia Juan_Luis_Buñuel Kurrajong La_marca_hispanica Juan_Carlos_Yoldi Liberty_Statue Japan_Karate-Do_Ryobu-Kai It_Just_Gets_Worse La_nueva_oleada_del_heavy_metal_britanico Ioannis_Pallikaris Jorge_Eliecer_Ballesteros_Bernier Jenő_Jandó Lenguas_nigerocongolesas Juan_Carlos_Alonso_Derteano Kadetes Kotoura-san Jardin_Botanico_Wilson_y_Estacion_Biologica_Las_Cruces La_oración_en_el_huerto_con_el_donante_Luis_de_Orleans Lesbica Literatura_del_Impresionismo José_Carlo_Fernández Jonathan_Reis Jose_mari_bakero Lista_de_Genin_de_Konoha Kathe_Gold Joao_Roberto_Marinho Jose_Della_Torre John_Silver_el_Largo Keep_Away Li-Chen_Wang LVIII_Legislatura_del_Congreso_de_la_Union_de_México José_Gomez-Acebo Josep_Maria_de_Porcioles_i_Colomer John_Bennett_Bani Isön Lantana_arida_var._portoricensis Jardín_Botánico_de_la_Capital_Nacional Joaquín_Florez-Osorio_y_Teijeiro_de_la_Carrera Leptinotarsa_juncta Ley_de_Medidas_para_la_Modernización_del_Gobierno_Local Jorge_Grau Jaragua_do_Sul Ivoskus Jakurinojabl Kipu-tyttö L'Hocaille Lagamas Lacronia_serripes Josh_Waitzkin Kōichi_Kimura La_última_carcajada La_menor_vellosilla Libertad_académica_en_la_Universidad_Brigham_Young

html map